Internetem se šíří červ Psyb0t napadající modemy a routery

Praha - Internetem se šíří červ Psyb0t napadající ADSL modemy, routery i modemy pro kabelové připojení, ochranou proti němu je nastavení kvalitního hesla. Uvedl to ve čtvrtek server dsl.cz.

Přidejte svůj názor

371

Červ je výjimečný právě tím, že vůbec poprvé masově napadá síťové prvky, jako jsou právě routery a modemy. Zatím napadl asi 100 000 těchto zařízení. Nicméně novější mutace podle všeho dokáže mnohem více. Zatím to podle serveru dsl.cz vypadá, že autor první verzi použil "k osahání terénu". Hledal pravděpodobně cestu, jak v budoucnu síťové prvky úspěšně napadat a zneužívat k sestavení většího botnetu určeného k různým účelům (ve světě Windows mezi nejčastější funkce botnetu patří rozesílání spamu, šíření trojských koní a jiného nebezpečného softwaru, stejně jako je tomu v případě červa Conficker).

Podle serveru dsl.cz celých 90 % všech routerů a modemů bylo nakaženo červem Psyb0t kvůli chybě jejich majitele. Stejně jako řada jiných virů se spoléhá na nedostatečné zabezpečení ze strany uživatele a slabá či prázdná (tj. chybějící) hesla. Modemy, routery a jiné síťové prvky nejsou totiž často uživateli brány za "počítač" či jeho součást, ale jen jakousi krabičku, která se jednou zapne, připojí se do ní kabel a tím celá starost o ně končí.

Z výše uvedených informací je způsob ochrany zcela jasný. Uživatelé by neměli používat továrně nastavená hesla (jméno: admin, heslo: admin) či dokonce hesla prázdná. Navíc heslo by mělo být kombinaci sestávají ze slova s alespoň jedním velkým písmenem, speciálním znakem a číslem. Dlouhá hesla jsou samozřejmě silnější.

 

Témata: internet
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší chyby Adolfa Hitlera? Kdyby se jich nedopustil, svět by dnes…

19.03.2018 18:49 Aktualizováno Když začala II. světová válka, nacistické Německo mělo veškeré výhody na své straně a mohlo svými…

Co vám o mikrovlnkách neřekli? Po tomhle si dvakrát rozmyslíte, jestli si…

19.03.2018 16:59 Škodí mikrovlnné trouby zdraví? Jejich zastánci i odpůrci se stále nedokáží shodnout, vědci ale…

Vědci zveřejnili drastický návod, jak se vyhnout rakovině. Ženám se moc…

19.03.2018 15:55 Chcete se vyhnout riziku, že dříve či později onemocníte rakovinou? Podle vědců je tu jedna možnost…

Koupete děti a umýváte jim ruce? Můžete jim způsobit vážné problémy,…

19.03.2018 13:55 Hygiena je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Koupeme se, umýváme si ruce a ani na chvíli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama