Internetem se šíří červ Psyb0t napadající modemy a routery

Praha - Internetem se šíří červ Psyb0t napadající ADSL modemy, routery i modemy pro kabelové připojení, ochranou proti němu je nastavení kvalitního hesla. Uvedl to ve čtvrtek server dsl.cz.

Přidejte svůj názor

371

Červ je výjimečný právě tím, že vůbec poprvé masově napadá síťové prvky, jako jsou právě routery a modemy. Zatím napadl asi 100 000 těchto zařízení. Nicméně novější mutace podle všeho dokáže mnohem více. Zatím to podle serveru dsl.cz vypadá, že autor první verzi použil "k osahání terénu". Hledal pravděpodobně cestu, jak v budoucnu síťové prvky úspěšně napadat a zneužívat k sestavení většího botnetu určeného k různým účelům (ve světě Windows mezi nejčastější funkce botnetu patří rozesílání spamu, šíření trojských koní a jiného nebezpečného softwaru, stejně jako je tomu v případě červa Conficker).

Podle serveru dsl.cz celých 90 % všech routerů a modemů bylo nakaženo červem Psyb0t kvůli chybě jejich majitele. Stejně jako řada jiných virů se spoléhá na nedostatečné zabezpečení ze strany uživatele a slabá či prázdná (tj. chybějící) hesla. Modemy, routery a jiné síťové prvky nejsou totiž často uživateli brány za "počítač" či jeho součást, ale jen jakousi krabičku, která se jednou zapne, připojí se do ní kabel a tím celá starost o ně končí.

Z výše uvedených informací je způsob ochrany zcela jasný. Uživatelé by neměli používat továrně nastavená hesla (jméno: admin, heslo: admin) či dokonce hesla prázdná. Navíc heslo by mělo být kombinaci sestávají ze slova s alespoň jedním velkým písmenem, speciálním znakem a číslem. Dlouhá hesla jsou samozřejmě silnější.

 

Témata: internet
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Austrálie založí vlastní agenturu pro vesmírný program

25.09.2017 09:50 Sydney - Austrálie je jedním z posledních rozvinutých států, které specializovanou agenturu pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama