Hackeři se nabourali do projektu nového amerického bitevníku

Washington - Hackeři se dostali k datům z programu amerického Pentagonu Joint Strike Fighter, do kterého americká vláda investovala 300 miliard dolarů. Informuje o tom v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

To je v přepočtu šest bilionů korun.

Projekt je nejostřeji sledovanou novinkou amerického letectva. Jeho cílem je vyvinout letoun, který bude kombinací těžkého bitevníku a lehké stíhačky. Ve výzbroji by se měl stroj objevit v roce 2010.

Má být schopen statrovat jak z běžných pozemních letišť, tak i z malých pozemních či námořních základen nebo z letadlových lodí.

Úředníci z amerického ministerstva obrany uvedli, že počítačoví špióni zkopírovali data o konstrukci tohoto stroje a elektronické systémy nově vyvíjených strojů. Teoreticky tak mohli získat informace k vývoji obraných prostředků vůči těmto letounům.

Hackeři se k citlivým materiálům dostali přes chyby v zabezpečení počítačů firem, které jsou do vývoje nejvíc zapojeny. Patrně je získali z počítačů společnosti Lockheed Martin a BAE Systems, které se na vývoji podílejí. Zástupci obou společností odmítli případ jakkoliv komentovat.

Deník Wall Street Journal, který citoval nejmenovaného vládního úředníka, píše, že hackeři zaútočili z Číny.

Loni v listopadu výbor amerického Kongresu zabývající se formami elektronické špionáže obvinil Čínu, že se snaží od Spojených států získávat informace o utajovaných armádních projektech, které by jí mohly dát taktickou výhodu v případném konfliktu.

"Čína krade přes internet obrovské množství citlivých informací z amerických počítačových sítí," prohlásil tehdy Larry Wortzel, předseda výboru.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu k obviněním uvedlo, že Čína "se staví zády k jakémukoliv počítačovému zločinu a zakazuje ho".

Témata: hacker | internet
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak změní umělá inteligence svět? Pokud zaspíme, tak velmi negativně,…

19.05.2018 12:53 Aktualizováno O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server…

Internet šílí ze zvukové iluze, přidal se i Bílý dům. A co slyšíte vy?

18.05.2018 11:58 Washington - Zvuková iluze, která v posledních dnech baví internet, neunikla povšimnutí ani v Bílém…

Jak by vypadal život bez internetu? Pokus ukázal překvapivé výsledky

17.05.2018 13:56 Na mobilních technologiích jsme závislí. Těžko dnes ve vyspělých zemích najdete někoho, kdo by…

YouTube spouští novou hudební streamovací službu, s ČR nepočítá

17.05.2018 10:32 San Francisco - Kanál YouTube společnosti Google ze skupiny Alphabet spustí 22. května novou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama