Francie schválila kontroverzní zákon proti internetovému pirátství

Paříž - Francouzský parlament schválil kontroverzní zákon proti internetovému pirátství, který umožňuje odpojit od internetu uživatele, kteří nelegálně stahují hudbu a filmy. Informuje o tom ve středu zpravodajská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

371

Minulý měsíc tento zákon, který má podporu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, neprošel parlamentem kvůli nepřítomnosti několika poslanců. V úterý ho však schválila dolní komora – 296 poslanců hlasovalo pro zavedení zákona, proti hlasovalo 233.

Ve středu pak zákon schválil i senát, přičemž pro se vyslovilo 189 politiků, proti bylo pouze 14. Opoziční socialisté a komunisté se hlasování o zákoně nezúčastnili.

Protipirátský zákon má za cíl zamezit finančním ztrátám hudebních a filmových producentů. Je proto značně podporován zábavním průmyslem. Dovoluje francouzským úřadům, aby uživatele internetu, kteří nelegálně stahují autorským zákonem chráněná data, dvakrát varovaly, a poté případně až na rok od internetu odpojily.

Několik francouzských organizací bojujících za práva spotřebitelů však k zákonu uvedlo, že může postihnout i uživatele internetu, kteří se ničím neprovinili. Podle nich je možné, že hackeři proniknou do počítačů spořádaných uživatelů a bez jejich vědomí poté budou páchat nezákonnou činnost. Někteří hudebníci se navíc obávají, že by proti nim tento zákon mohl poštvat jejich posluchače.

Patrick Bloche, poslanec za socialisty, prohlásil, že nový zákon je "nebezpečný, bezcenný, neúsporný a velice rizikový pro francouzské občany".

Témata: internet
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zuckerberg se před EU neschová. Jednání s europoslanci bude vysíláno živě

21.05.2018 12:40 Brusel - Setkání zástupců vedení Evropského parlamentu (EP) s šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem…

Jak změní umělá inteligence svět? Pokud zaspíme, tak velmi negativně,…

19.05.2018 12:53 Aktualizováno O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server…

Internet šílí ze zvukové iluze, přidal se i Bílý dům. A co slyšíte vy?

18.05.2018 11:58 Washington - Zvuková iluze, která v posledních dnech baví internet, neunikla povšimnutí ani v Bílém…

Jak by vypadal život bez internetu? Pokus ukázal překvapivé výsledky

17.05.2018 13:56 Na mobilních technologiích jsme závislí. Těžko dnes ve vyspělých zemích najdete někoho, kdo by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama