Vysají vám účet i vyznají lásku. Jaké jsou nejnebezpečnější viry všech dob?

S nejnovějším útokem, který zasáhl i Českou republiku, se opět hovoří o kybernetické bezpečnosti a zranitelnosti počítačů virem. V historii se objevilo několik skutečně ošklivých programů, které napadaly jak jednotlivce, tak celé organizace. Tady je seznam deseti nejnebezpečnějších z nich.

Přidejte svůj názor

Viry se objevují již několik desítek let

10) CONFICKER

Conficker byl počítačový červ, který se zaměřoval specificky na operační systémy od Microsoftu. Začal řádit v roce 2008 a bylo extrémně složité zjistit jeho přítomnost v systému. Šířil se e-mailem, přes disky USB a dokonce i chytré telefony. Napadený počítač se stal tzv. „zombie“, která byla v síti kontrolované tvůrcem viru. Taková síť se dá použít pro DoS útoky (napadené servery jsou nepřístupné – pozn. red.) či ke shromažďování finančních informací.

9) STORM WORM

Storm Worm (Červ Bouře) byl virus, který v mnohém připomínal Conficker a tvořil zombie sítě počítačů. Začal se šířit v roce 2006 e-mailem, v jehož předmětu bylo napsáno „230 mrtvých jako důsledek bouřky v Evropě.“ Postupem času se pak „novinky“ měnily, mimo jiné se objevila i zpráva, že započala třetí světová válka. Červ se šířil bleskovou rychlostí a za svou existenci nakazil až 10 miliónů počítačů.

8) ČERNOBYL

Virus Černobyl, známý také pod názvem CIH vznikl nejspíše se vznešenými úmysly. Thaiwanský programátor a učitel Chen Ing-Hau jej stvořil v roce 1998, aby ukázal, jak je počítačová síť v jeho škole zranitelná. Virus se však brzo rozšířil za hranice univerzity a způsobil škody za 250 milionů dolarů. Pracoval na destruktivním principu – přepsal BIOS napadených počítačů a ty nešly spustit. V té době však neexistovaly žádné zákony upravující kyberkriminalitu a přehnaně aktivní učitel si z celého případu odnesl jen napomenutí.

7) MELISSA

Melissa se objevila v roce 1999 a pracovala na podobném principu jako CIH. Způsobila však ještě větší škody. Ty se údajně vyšplhaly až k 600 milionům dolarů. FBI tehdy zahájila ve své době největší hon na internetového útočníka v historii. Nakonec zjistili, že za něj byl zodpovědný muž jménem David Smith a pojmenoval jej podle striptérky, kterou potkal v Miami. Za svůj čin si odseděl 20 měsíců a zaplatil pokutu v hodnotě pouhých 5000 dolarů.

6) SQL SLAMMER

SQL, známý také pod jménem Sapphire byl extrémně rychlý a efektivní červ, který odstartoval v lednu 2003 v Jižní Korei. Během prvních deseti minut napadl více než 75 000 počítačů a když se rozšířil celosvětově, dokázal dokonce zpomalit internet jako celek. Za jediný víkend způsobil škody až v hodnotě 1.2 miliardy dolarů. Jeho výhoda byla nevídaně malá velikost, pouhých 376 bajtů. To umožnilo přenos mezi jednotlivými počítači v řádech milisekund.

5) CODE RED

Code Red (Červený kód) je virus z roku 2001, který vznikl kdesi v Číně a jeho tvůrci nebyli nikdy dopadeni. Tento červ se nešířil (jak bylo v té době zvykem) přes e-mail, nýbrž využíval internetových prohlížečů. Místo prohlížené stránky umísťoval jednoduchou hlášku „Hacknuto Číňany!“ a dokázal takto shodit více než 400 000 serverů, včetně oficiálních stránek Bílého domu. Způsobil škody za 2.6 miliardy dolarů.

4) SOBIG F

Virus Sobig sebral prvenství viru SQL, coby nejrychleji se šířícímu viru všech dob. V srpnu 2003 se začal pomocí e-mailu šířit a během 24 hodin napadl celý milion počítačů. Pracoval na tom principu, že okamžitě odesílal kopie sebe sama všem adresám v seznamu kontaktů napadeného. Škody, které Sobig F způsobil, se vyšplhaly až ke 4 miliardám dolarů.

3) ILOVEYOU

Jeden z nejznámějších virů všech dob byl červ ILOVEYOU. E-mail se stejnojmenným předmětem, který překládáme jako „Miluji tě“, se začal šířit v roce 2000. Lidé v té době měli jen velmi malé povědomí o počítačových virech a když uviděli u e-mailu přílohu s názvem „Milostný-dopis-pro-tebe.txt.vbs“, drtivá většina jej otevřela. Nemohli odolat zvědavosti a chtěli zjisti, kdo je vlastně jejich tajný ctitel. Virus má původ na Filipínách a odhadované škody dosáhly 5.5 miliardy dolarů.

2) MYDOOM

Virus Mydoom (překládaný jako Moje zkáza) je finálním a dodnes nepřekonaným účastníkem v soutěži o nejrychleji se šířící virus všech dob. Do dnes nebyl odhalen jeho autor. Vznikl v roce 2004 a během 24 hodin napadl miliony počítačů.

Mydoom vytvořil masivní síť zombie počítačů a napadl s nimi giganty jako jsou Microsoft či Google. Odhadovaná škoda byla 38 miliard dolarů. Experti věří, že šlo o velmi dobře zaplacenou zakázku pro špičkového programátora. V textovém souboru připojeném k viru totiž zůstal vzkaz „jen dělám svojí práci, nic osobního, promiňte.“

1) STUXNET

Na prvním místě našeho seznamu nemůže být žádný jiný virus než Stuxnet. Nepodobá se žádnému ze zmiňovaných červů, které vesměs napadly osobní počítače a páchaly škody v soukromém sektoru. Stuxnet byl kybernetická zbraň, která vznikla zřejmě ve spolupráci mezi USA a Izraelem. Jeho hlavní účel byl zpomalit či zničit jakýkoliv postup Íránu ve vývoji nukleárních zbraní. Stuxnet se dostal do zabezpečeného systému zřejmě přes flash disk, který byl podstrčený jednomu z íránských zaměstnanců. Napadl jaderné centrifugy a zhruba pětinu jich zničil. O Stuxnetu se hovoří jako o prvním skutečně úspěšném kyberútoku v dějinách válčení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Internet Explorer se propadá. Češi nejčastěji surfují přes Chrome a Firefox

21.04.2018 10:17 Praha - Nejrozšířenějším internetovým prohlížečem v ČR je Chrome od společnosti Google. Jeho podíl…

Facebook se snaží citelně snížit dopad nařízení GDPR

19.04.2018 15:03 San Francisco - Pokud by nařízení Evropské unie o ochraně osobních dat označované zkratkou GDPR…

Bude facebook v Rusku zablokován? Mocný úřad se chystá na kontrolu

18.04.2018 12:45 Moskva - Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že oblíbená…

Aféra Cambridge Analytica je mnohem horší: Data z facebooku získala i…

17.04.2018 16:14 Londýn - Počet účtů na sociální síti facebook, ke kterým získala tajně přístup poradenská…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama