Špehování nebo přirozený vývoj? Zaměstnanci dostanou čipy

Společnost z amerického Wisconsinu nabízí čipový implantát pro své zaměstnance. Měl by zrychlit a zefektivnit jejich práci. Někteří z nich vyjádřili obavy ze sledování, ale firma to odmítá. Prý jde jen o pokrok.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Čipy

Wisconsinská firma Three Square Market si nárokuje místo prvního zaměstnavatele v USA, který nabízí svým zaměstnancům čipový implantát. Tvrdí, že až 50 jejích zaměstnanců se nechá příští týden dobrovolně "očipovat". 

Zaměstnancům bude implantát vložen do ruky, mezi palec a ukazováček. Jde o tzv. radiofrekvenční systém identifikace a má zhruba velikost zrnka rýže. Po vpravení do ruky by se pro zaměstnance měla zjednodušit celá řada úkonů a doslova mávnutím ruky zefektivnit jeho práci.

„Předpokládáme, že tato technologie bude použita postupně všude. Nákupy v kantýně, otevírání dveří, přihlašování do počítače, odemykání, předávání vizitek, platba v jakémkoliv terminálu s radiofrekvenční technologií či pro skladování nezbytných informací o zdravotním stavu zaměstnance,“ sní ředitel společnosti Todd Westby.

Čipy fungují na velmi podobném technologickém principu jako bezkontaktní kreditní karty. Podobný systém je od loňského roku v testování také v jedné Švédské společnosti, ale v mnohem menším měřítku. 

Podle Westbyho reagovali zaměstnanci se směskou nadšení a nedůvěru, ale nakonec se více než polovina rozhodla zúčastnit programu. Každý čip stojí 300$ (asi 6700 kč) a hradit je bude zaměstnavatel. Zaměstnanci se prý těší, že s sebou nebudou muset nosit identifikační karty, klíče a obecně se jim zjednoduší život.

Někteří projevili obavu z bezpečnosti, ale Westby ujišťuje, že čip neobsahuje GPS ani žádnou jinou možnost lokalizace a že není možné ho hacknout, protože vůbec nepracuje s připojením na internet. Aby svá slova dokázal, přijme čip i jeho žena a děti. Pokud zaměstnanec později změní názor, bude mít možnost si nechat implantát odebrat.

Zatím co ředitel společnosti a někteří zaměstnanci si nemůžou vynález vynachválit, experti brzdí nadšení. „Mnoho věcí začalo s nejlepším úmyslem, ale pak se vše obrátilo. Každý má před sebou rozhodnutí, jak moc soukromí chce obětovat za pohodlnost,“ varoval zakladatel organizace CyberScout Adam Levin pro ABC News. 

Témata: věda | čipy | USA | firmy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti si budou moci na sociální síti založit účet od 15 let

21.03.2018 21:06 Praha - Až ve věku od 15 let si budou moci děti samy založit účet na sociální síti. Vyplývá to z…

Skandální sběr dat na facebooku? Vědec tvrdí, že je obětním beránkem

21.03.2018 12:37 San Francisco/Londýn - Firmou Facebook otřásá skandál s kontroverzním sběrem dat o uživatelích této…

Facebook se otřásá: Šéf bezpečnosti odchází, firmu vyšetřují v Británii,…

20.03.2018 17:01 Aktualizováno Londýn - V médiích se objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama