Youtubeři vydělávají miliony, některá videa jdou za hranici vkusu

New York - Nejpopulárnější youtubeři vydělávají miliony dolarů ročně a jsou často populárnější než celebrity ze světa filmu a hudby. Témata jejich videí jsou sice mnohdy banální, zato ale ze života obyčejných lidí.

Přidejte svůj názor

Anonymní počítačový uživatel

Autoři domácích videí získávají své fanoušky právě tím, že jsou "jedni z nich". Odkrývají své soukromí, takže řadě lidí mohou pomoci vyrovnat se s různými problémy. Přínosná mohou být také všelijaká instruktážní videa od témat vytváření účesů a make-upu až po rady, jak umýt nejlépe WC.

Někteří youtubeři propagují práva menšin. Například jeden z nejsledovanějších Američan Tyler Oakley (28), který loni vydělal šest milionů dolarů (asi 133 milionů korun), přispívá na nadaci, jejímž cílem je prevence sebevražd mezi mladými homosexuály.

zdroj: YouTube

Nejsledovanějším youtuberem na světě je sedmadvacetiletý Švéd Felix Kjellberg, který si říká PewDiePie. Proslavil se zejména takzvanými Let's Play výstupy, v nichž komentuje různé videohry. První účet na YouTube jako PewDiePie si registroval v roce 2010 a za dva roky měl milion odběratelů. Dnes jich má přes 56 milionů a je nejvíce vydělávajícím youtuberem na světě, loni vydělal 15,5 milionu dolarů (asi 345 milionů Kč).

Kjellberg, jehož v roce 2016 časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, své popularity využívá i k získávání peněz na charitu, například pro dětské nemocnice, pro boj s AIDS v Africe, pro Světový fond na ochranu přírody (WWF) či pro organizaci Save the Children.

Jako youtuber začínal například i, dnes slavný, kanadský zpěvák Justin Bieber (23). Videa, na nichž jako teenager zpíval coververze písní známých hudebníků, začala dávat jeho matka na YouTube, kde ho objevil lovec hudebních talentů.

Youtuberství ale není jen záležitostí teenagerů a mladých. Už v jeho začátcích se stal v roce 2006 youtuberem s nejvíce odběrateli anglický penzista Peter Oakley. Tehdy osmdesátiletý Oakley, vystupující pod pseudonymem geriatric1927, na kratičkých videích sdílel mimo jiné své zážitky z druhé světové války či vyprávěl o své životní lásce k motorkám. Poslední video zveřejnil v únoru 2014, asi měsíc před smrtí.

Pro sledovanost svých videí jsou mnozí ochotni jít až za hranici vkusu či etiky. Například jeden z nejslavnějších youtuberů Američan Roman Atwood (34), který loni vydělal sedm milionů dolarů, se proslavil takzvanými pranks (scénami, v nichž je někdo zaskočen bizarními či dramatickými zprávami). Atwood například natočil svou přítelkyni, když jí sděloval, že zabil jejího tříletého syna, což nebyla pravda.

Tragicky skončila honba za sledovaností v Minnesotě. Před několika měsíci média informovala, že těhotná dívka zastřelila při natáčení videa pro YouTube svého přítele. Oba i několik přihlížejících věřili, že kulku zastaví encyklopedie s tvrdou vazbou, s níž si muž kryl hrudník.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva se čílí: Omezení RT a Sputniku na Google News by bylo cenzurou

23.11.2017 16:45 Moskva - Google hodlá zařazovat ruská média mezi výsledky vyhledávání aplikace Google News na nižší…

Žena se navezla do herce kvůli uprchlíkům. Soud o příspěvek na facebooku…

23.11.2017 15:10 Aktualizováno Saarbrücken - Německý herec a režisér Til Schweiger vyhrál soud kvůli příspěvku na facebooku.…

Má ruská propaganda utrum? Na Googlu ji už neuvidíte

21.11.2017 16:45 Mountain View - Společnost Alphabet začne kontrolovat a filtrovat ruskou propagandu ve vyhledávači…

Guccifer 2.0: Výmysl vojenské rozvědky nebo skutečná hrozba?

18.11.2017 10:45 Spojené království se v referendu rozhodlo pro brexit. Určitě za to může Rusko. V amerických…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama