Regulace Facebooku je zapotřebí, tvrdí Bělobrádek

Praha - V Německu od ledna platí zákon, který nařizuje provozovatelům internetových stránek, aby mazali příspěvky, které hrozí násilím nebo podněcují k nenávisti. Britští inzerenti zase požadují, aby firmy jako Facebook nebo Google založily a financovaly nezávislý orgán, který by takový obsah z jejich webových stránek mazal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sociální síť Facebook a Twitter

"Regulace být má, jako je tomu v jiných médií. Jestli něco napíšete co časopisu nebo do knihy nebo na Facebook, tak by to mělo být stejné, protože je to šíření. Pokud se jedná o nenávist, tak tu máme ústavní pořádek, kde svoboda slova je zachována, ale zároveň tu nesmí být něco, co bude ohrožovat druhé," vysvětlil svůj postoj na problematiku v debatě Českého rozhlasu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Poslanec Pirátů Mikuláš Peksa si myslí, že regulace nutná není. "Současná úprava jaká je umožňuje postihovat šíření nenávistných zpráv. Naopak je tady riziko, že to povede ke zkomplikování podnikání na internetu," argumentoval Peksa, který to vnímá jako velké riziko. Odkázal se totiž na výši pokuty, jakou může Facebook dostat v Německu (50 miliónů eur), kterou považuje za likvidační. "Jsem přesvědčen, že musí jít o kombinaci různých nástrojů. Chápu, že to je obtížné a technické komplikace tu jsou. Nedomnívám se, že je možné říct, že to v podstatě nejde, a s tím se smířit," uvedl Bělobrádek, jenž si je vědom i technické proveditelnosti. 

Lidovecký předseda však tvrdí, že každý je provozovatel je zodpovědný za obsah. Situaci přirovnal k řádění fotbalových fanoušků na stadionu, kdy je v tomto případě viníkem pořadatel, třebaže to není jeho vina. "Když na tom fotbalovém stadionu někoho prohledáváte, také mu nemůžete udělat rentgen. Facebook už něco dělá, a je to určitě krok správným směrem," je přesvědčený Bělobrádek.

"Na stadion přijdou stovky, nejvýše tisíce lidí. Na internetu se pohybují stovky milionů až miliardy lidí. Tam opravdu nemáte technickou možnost, jak to řešit," oponoval poslanec Peksa. "Facebook je spíše obrovská nástěnka, na kterou si v podstatě může připíchnout kdokoliv cokoliv. A vzhledem k tomu, jak velká nástěnka to je, je velmi obtížné ji kontrolovat," uvedl poslanec Pirátů, který se domnívá, že pokud by se takové mechanismy opravdu nařídily zákonem a byly následně vynucovány, tak se situace ještě více zhorší. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zuckerberg se před EU neschová. Jednání s europoslanci bude vysíláno živě

21.05.2018 12:40 Brusel - Setkání zástupců vedení Evropského parlamentu (EP) s šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem…

Jak změní umělá inteligence svět? Pokud zaspíme, tak velmi negativně,…

19.05.2018 12:53 Aktualizováno O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server…

Internet šílí ze zvukové iluze, přidal se i Bílý dům. A co slyšíte vy?

18.05.2018 11:58 Washington - Zvuková iluze, která v posledních dnech baví internet, neunikla povšimnutí ani v Bílém…

Jak by vypadal život bez internetu? Pokus ukázal překvapivé výsledky

17.05.2018 13:56 Na mobilních technologiích jsme závislí. Těžko dnes ve vyspělých zemích najdete někoho, kdo by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama