Protesty doby internetové, světové portály sledují nepokoje v Íránu

O protestech v Íránu má svět jen velmi kusé informace. Stát vykázal všechny zahraniční novináře a i ty domácí drží na uzdě. Několik je jich podle všeho zavřených. Informace přesto prosakují.

Přidejte svůj názor

I přes vykázání a perzekuci profesionálních novinářů má svět poměrně velké množství informací, obrazových i zvukových záznamů protestů v Teheránu a dalších městech. Mohou za to stovky, možná tisíce bezejmenných, ale o to možná významnějších "novinářů". Co je spojuje? Internet.

Internet je plný videí a zpráv z Íránu. A přední světové portály tuto snahu podporují. Nekvalitní, rozmazaná, přesto velmi dokumentární videa světu částečně objasňují co se děje v lidnatém arabském státě.

Portál Youtube.com známý možností sdílet videa, připravil pro zpravodajství z Íránu speciální kanál na adrese http://www.youtube.com/citizentube. Na portálu youtube.com je k vidění mimo jiné i video, které se již stalo symbolem revoluce, na kterém je dívka Neda, která vykrvácí přímo na ulici v náručí svého otce.

Íránci vyšli do ulic uctít památku zabité dívky Nedy

Dalším centrem, které soustřeďuje zprávy z Teheránu a dalších měst, je Twitter. Server, na který lidé posílají krátká sdělení, je zahlcen zprávami z nepokojů. Na žádost vlády spojených států Twitter dokonce odložil plánvanou údržbu, aby mohly do světa proudit informace o vypjaté situaci v Íránu.

Podobně je na tom i jiný významný komunitní server, Facebook. I na něm existují skupiny podporující revoluci v Íránu a svolávající demonstrace.

Írán o obrovském vlivu internetu ví. Asi proto nebude náhoda, že některé servery v čele s facebookem jsou pro Iráčany velmi často nedostupné.

Jak povolební situace skončí, to ukáže budoucnost. Současnost však již ukázala obrovskou sílu internetu jako téměř neomezeného zpravodajského a informačního kanálu, který mění dějiny. Demonstrace jsou přes internet svolávány, informace o nich jsou přes internet přenášeny a sdílená videa dokreslují emotivní i informativní stránku věci. Právě ta strhává pozornost celého světa, která je dalším tlakem na prezidenta Ahmadínežáda.

Témata: internet
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Město, které dvakrát navštívil Ježíš Kristus? Dnes je strašidelně prázdné

24.09.2017 12:48 Aktualizováno Itálie - Skutečným městem duchů je už půl století Craco, podle některých názorů jedna z…

Útok na populární CCleaner: Avast pátrá po hackerech, v programu byla …

22.09.2017 11:48 Praha - Virus ukrytý v programu pro ´čištění´ počítačů CCleaner, který od léta patří českému…

Apple přiznává: Nové chytré hodinky mají zásadní problém

21.09.2017 10:17 Cupertino (USA) - Firma Apple přiznává, že její nejnovější chytré hodinky mají problémy, pokud…

Nejnebezpečnější zbraň zítřka? Temné vize tvůrců sci-fi se začínají…

15.09.2017 17:22 Aktualizováno Dnešními hlavními mediálními taháky jsou hackeři a umělá inteligence (AI). Povětšinou jsou tyto dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama