NASA chce kvůli plánovaným vojenským operacím uspíšit start raketoplánu Atlantis

Mys Canaveral - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že chce uspíšit květnový start raketoplánu Atlantis o jeden den. Důvodem je možné zpoždění, které by způsobily plánované vojenské operace na Kennedyho vesmírném středisku, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

raketoplán Atlantis

Původní datum startu bylo určeno na 12. května. O dva dny později ale začnou týdenní letecké operace amerického letectva, a pokud by se raketoplánu nepodařilo například kvůli počasí odstartovat ani 13. května, jeho start by musel být odložen až na 22. května nebo později.

"Jsem si úplně jistý, že to stihneme 11 května," řekl Leroy Cain, zástupce vedoucího raketoplánového programu NASA.

Pokud bude předčasný start schválen, Atlantis odstartuje 11. května ve 14.01 hodin místního času (20.01 SELČ) z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Úkolem sedmičlenné posádky Atlantisu bude opravit a vylepšit některé funkce Hubbleova vesmírného teleskopu a zajistit tak jeho funkčnost až do roku 2013.

Atlantis měl do vesmíru vyletět již v říjnu 2008. Kvůli selhání jednoho z počítačů na Hubbleově teleskopu musel být start odložen. Právě výměna tohoto počítače je klíčovým úkolem posádky Atlantisu.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Proč se letadla opravují lepicí páskou? Rozkryli jsme tajemství, které…

19.05.2018 19:21 Aktualizováno Letecká doprava patří k nejbezpečnějším a nejobdivovanějším na světě. Přesto existují fakta,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama