Na veletrhu Idet představili radar, který vidí skrz zeď

Brno - Českou premiéru zažil v úterý na brněnském výstavišti v rámci veletrhu Idet radar, který vidí doslova za zeď. Představil ho vedoucí projektu pardubické společnosti Retia, která radar vyvinula, Radim Šikl.

Přidejte svůj názor

Lokalizační systém Retia

Nejběžnějším systémem, který dokáže „vidět za zeď“, je termovize. Ta ke sledování využívá z objektu vyzařované teplo. „My jsme se vydali jiným směrem, náš radar je závislý na dýchání,“ sdělil Šikl s tím, že právě tento systém dokáže rozeznat i nepatrné pohyby lidského těla včetně tlukotu srdce. To není jednoduché postihnout, výzkum zařízení tak trval tři roky, vývoj další dva.

Využití? U zásahových jednotek, ozbrojených složek, protiteroristických komand. Uplatnění však najde i u záchranářů, zájem o přístroj ostatně projevili už i čeští hasiči. „V zahraničí jsme radar začali prodávat v listopadu 2008, do světa jich putovalo už několik. V ČR ještě žádný nefunguje, ale předběžně jednáme s hasiči,“ vysvětlil Šikl.

Pokud by si jej chtěl někdo zakoupit, z kasy by musel vytáhnout zhruba milion korun. Záleželo by ale na tom, jakou konfiguraci by si u přístroje přál nastavit. „Ty dražší verze mají už i dálkové ovládání,“ dodal vedoucí projektu.

Témata: Radar
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší chyby Adolfa Hitlera? Kdyby se jich nedopustil, svět by dnes…

19.03.2018 18:49 Aktualizováno Když začala II. světová válka, nacistické Německo mělo veškeré výhody na své straně a mohlo svými…

Co vám o mikrovlnkách neřekli? Po tomhle si dvakrát rozmyslíte, jestli si…

19.03.2018 16:59 Škodí mikrovlnné trouby zdraví? Jejich zastánci i odpůrci se stále nedokáží shodnout, vědci ale…

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Počet kyber útoků na finanční firmy se za pět let ztrojnásobil

16.03.2018 11:35 Praha - Ve finančních službách se za posledních pět let celosvětově ztrojnásobil počet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama