VIDEO: Raketoplán Atlantis s vesmírnými opraváři odstartoval k teleskopu

Cape Canaveral - Raketoplán Atlantis v pondělí v 20:01 SELČ odstartoval k Hubbleovu teleskopu. Informuje o tom televize CNN.

Přidejte svůj názor

raketoplán Atlantis

Americká vesmírná agentura NASA označila start za úspěšný. V době vzletu byla nad Mysem Canaveral téměř jasná obloha bez bouřkových mraků a vanul mírný vítr.

K teleskopu se vydalo sedm astronautů. Jejich úkolem bude dokončit opravy zařízení a namontovat na ně nové díly, které zlepší jeho výkonnost.

Hubbleův teleskop pořizuje snímky vzdálených galaxií. Obíhá 563 kilometrů nad Zemí.

Nahlíženo z Česka je zajímavé, že v raketoplánu letí také astronaut Andrew Feustel, který má u sebe českou vlajku a výtisk Písní kosmických básníka Jana Nerudy, píše server Novinky.cz. Důvod je zřejmý: Matka astronauta Feustela pochází z Čech.

Let Atlantisu bude unikátní. Poprvé ho bude jistit jiný raketoplán - Endeavour. Na záchrannou misi odstartuje v případě, že by byl první raketoplán poškozen a nemohl se vrátit.

Na údržbě teleskopu se budou podílet "vesmírní montéři" Michael Good, Megan McArthurová, John Grunsfeld, Mike Massimino a Andrew Feustel. Kapitánem letu je Scott Altman a pilotem Gregory Johnson.

Hubbleův teleskop byl na oběžnou dráhu vypuštěn v roce 1990. Astronauti jej při servisních misích téměř každé tři roky opravovali a modernizovali.

Naposledy to však bylo před necelými sedmi lety. Při návratu sedmičlenné posádky se totiž raketoplán Columbia zhruba 16 minut před přistáním doslova rozpadl ve výšce šesti desítek kilometrů nad zemí a jeho posádka zahynula.

Od té doby se NASA obávala podobné operace a snažila se přijít na opatření, která by podobnému neštěstí mohla zabránit. Nakonec její experti dospěli k závěru, že jako záchranná stanice pro posádku, jejíž raketoplán se poškodil natolik, že nebylo bezpečné absolvovat s ním průlet do zemské atmosféry, může sloužit vesmírná stanice ISS.

Atlantis ale bude během své mise od ISS daleko. Americká vesmírná NASA proto přišla se záchranným plánem, který působí jako z hollywoodského scénáře. V případě ohrožení astronautů opravujících Hubbleův teleskop jim pošle záchranný raketoplán Endeavour. Pokud k tomu NASA bude muset přistoupit, bude to poprvé ve čtyřicetileté historii NASA, kdy se dva raketoplány ocitnou v tak těsné blízkosti.

"V této misi jde o všechno," nechal se slyšet vědecký specialista z týmu NASA David Leckrone, který má na starosti Hubbleův teleskop. "Laťku jsme si nastavili neobyčejně vysoko," dodal.

Během pěti vesmírných výstupů astronauti provedou několik náročných úkolů: Grunsfeld a Feustel 14. května nahradí širokoúhlou kameru za novější typ a vymění poškozené komunikační zařízení za nové. Dalším krokem bude montáž "stykovacího mechanismu", díky kterému bude v budoucnu možné připojit jednak novou pilotovanou loď, jednak raketový tahač. Ten po ukončení činnosti teleskopu zabezpečí jeho likvidaci v zemské atmosféře.

Dva dny poté Massimino a Good vymění sadu gyroskopů, jež umožňují orientaci a směrování přístroje v prostoru. Dalším krokem bude reinstalace opotřebovaných akumulátorových baterií, které teleskop využívá o celých 13 let déle, než se počítalo.

Dvojice Feustel a Grunsfeld následně během třetího výstupu opraví systém dodávání elektřiny pro tři přehledové kamery. Jestliže tento úkol nedokážou dokončit, učiní tak při čtvrtém výstupu Good a Massimino, jejichž úkolem bude také opravit spektrograf.

Agentura NASA se již chystala Hubbleův teleskop vyřadit z provozu, nakonec jej však ponechá v provozu ještě nejméně čtyři další roky.

Atlantis by se měl na Zemi vrátit 22. května mezi pátou a šestou hodinou odpolední našeho času.

NASA nyní provozuje tři raketoplány. Jejich mise skončí v roce 2010. O pět let později by na ně měl navázat Program Constellation, který má vyvinout novou generaci amerických kosmických dopravních prostředků. V mezidobí bude NASA používat ruské vesmírné lodě.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se zachránit v padajícím výtahu? Vyskočit před dopadem nepomáhá, máte…

24.03.2018 09:24 Každého z nás už ve výtahu nejednou napadlo, jak by se zachoval, kdyby se kabina utrhla a začala…

Astronaut USA se zapojí do vzdělávacího programu s českým Krtkem

23.03.2018 14:17 Praha - Americký astronaut Andrew Feustel (52) se zřejmě na palubě Mezinárodní kosmické stanice …

Jezdíte podle GPS navigace? Experty z jednoho prostého důvodu jímá hrůza

23.03.2018 09:42 Tištěným mapám odzvonilo. Navigaci dnes najdeme téměř v každém autě a chytrém telefonu. Aby taky ne…

Souboj titánů: Kdo by vyhrál tankovou válku mezi Ruskem a Čínou?

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Před padesáti lety se vztahy mezi tehdejším Sovětským svazem a Čínou vyhrotily, což v roce 1969…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama