Raketoplán Atlantis utržil při startu šrámy, má poškozené křídlo

Houston - Raketoplán Atlantis poškodily při startu úlomky z nosné rakety. Oznámila to v úterý americká vesmírná agentura NASA.

Přidejte svůj názor

raketoplán Atlantis

Atlantis se sedmi astronauty odstartoval z Kennedyho vesmírného centra na Floridě v pondělí na jedenáctidenní misi k Hubbleově teleskopu. Fotografování pláště několik hodin poté přístroji na břiše vesmírné lodě odhalilo poškození na pravém křídle, píše server televize CNN.

„Na čtyřech destičkách jsou patrné vruby,“ sdělil Tony Ceccacci, ředitel letu Atlantisu. Přiznal, že to je na choulostivém místě poblíž jedné z palivových nádrží. „Poškození se ale jeví jako malé,“ dodal Ceccacci.

NASA nyní plánuje inspekci pláště stroje. Místo poškození patrně zkontrolují astronauti při jednom ze svých výstupů do vesmíru.

Prohlídka žáruvzdorného štítu ve vesmíru je běžnou součástí letů raketoplánů od katastrofy Columbie, která se před pěti lety rozpadla při návratu do atmosféry. Příčinou byla odpadající izolace rakety po startu, která poškodila žáruvzdorný štít raketoplánu.

Při neštěstí zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

„Všichni tady cítíme, že to není nic vážného,“ vzkázal v úterý Dan Burbank z řídícího centra letu v texaském Houstonu veliteli Atlantisu Scottu Altmanovi.

Burbank má za to, že poškození způsobilo odpadnutí úlomků ze štítu rakety, které kamery zaznamenaly 104 vteřin po startu.

Let Atlantisu je unikátní tím, že ho poprvé jistí jiný raketoplán - Endeavour. Na záchrannou misi odstartuje v případě, že by byl první raketoplán -Atlantis - poškozen a nemohl se vrátit.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok na Pearl Harbor nevymysleli Japonci. Byl předpovězen 20 let dopředu

16.12.2017 11:36 Aktualizováno Pearl Harbor/Londýn/Tokio - Nedávno uplynulo výročí od japonského útoku na americký přístav Pearl…

Austrálie nasadila proti žralokům drony. Už několikrát vyhnaly plavce z…

15.12.2017 12:00 Canberra - Australské úřady začaly nasazovat bezpilotní letouny vybavené kamerami v kvalitě, jaká…

Obří nepotopitelná ledová loď? Spojenci chtěli proti Hitlerovi nasadit…

15.12.2017 08:00 Představte si loď, která je více než půl kilometru dlouhá, pokrytá ledem a vypadá jako polovina…

Mise 53 ukončena. Z ISS se vrátila trojice kosmonautů, loučení bylo…

14.12.2017 10:47 Bajkonur - Z mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se dnes vrátili tři astronauti. Jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama