Raketoplán Atlantis utržil při startu šrámy, má poškozené křídlo

Houston - Raketoplán Atlantis poškodily při startu úlomky z nosné rakety. Oznámila to v úterý americká vesmírná agentura NASA.

Přidejte svůj názor

raketoplán Atlantis

Atlantis se sedmi astronauty odstartoval z Kennedyho vesmírného centra na Floridě v pondělí na jedenáctidenní misi k Hubbleově teleskopu. Fotografování pláště několik hodin poté přístroji na břiše vesmírné lodě odhalilo poškození na pravém křídle, píše server televize CNN.

„Na čtyřech destičkách jsou patrné vruby,“ sdělil Tony Ceccacci, ředitel letu Atlantisu. Přiznal, že to je na choulostivém místě poblíž jedné z palivových nádrží. „Poškození se ale jeví jako malé,“ dodal Ceccacci.

NASA nyní plánuje inspekci pláště stroje. Místo poškození patrně zkontrolují astronauti při jednom ze svých výstupů do vesmíru.

Prohlídka žáruvzdorného štítu ve vesmíru je běžnou součástí letů raketoplánů od katastrofy Columbie, která se před pěti lety rozpadla při návratu do atmosféry. Příčinou byla odpadající izolace rakety po startu, která poškodila žáruvzdorný štít raketoplánu.

Při neštěstí zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

„Všichni tady cítíme, že to není nic vážného,“ vzkázal v úterý Dan Burbank z řídícího centra letu v texaském Houstonu veliteli Atlantisu Scottu Altmanovi.

Burbank má za to, že poškození způsobilo odpadnutí úlomků ze štítu rakety, které kamery zaznamenaly 104 vteřin po startu.

Let Atlantisu je unikátní tím, že ho poprvé jistí jiný raketoplán - Endeavour. Na záchrannou misi odstartuje v případě, že by byl první raketoplán -Atlantis - poškozen a nemohl se vrátit.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Proč se letadla opravují lepicí páskou? Rozkryli jsme tajemství, které…

19.05.2018 19:21 Aktualizováno Letecká doprava patří k nejbezpečnějším a nejobdivovanějším na světě. Přesto existují fakta,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama