VIDEO: Vesmírní montéři z Atlantisu zahájili údržbu Hubbleova teleskopu

Oběžná dráha - Dva američtí astronauti vystoupili z raketoplánu Atlantis a vznášejí se kolem Hubbleova teleskopu, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Zapouzdřeni do objemných skafandrů zahájili John Grunsfeld (50) a Andrew Feustel (43) práce na údržbě a modernizaci zařízení, které lidstvu už 19 let z oběžné dráhy Země zprostředkovává jedinečné snímky vzdálených končin vesmíru.

"Och, to je fantastické," pochvaloval Grunsfeld si svůj vesmírný balet více než 500 kilometrů nad povrchem Země.

Astronauti mají naplánováno celkem pět montážních výstupů do vesmíru. Během nich vymění na teleskopu staré baterie za nové, namontují moderní gyroskopy a vymění porouchanou datovou jednotku. Vedle toho nainstalují nové destičky tepelné izolace a širokoúhlou kameru.

Právě kameru montují nyní na teleskop Grunsfeld s Feustelem. Zařízení pomůže teleskopu vidět ještě dál do vesmíru. Kromě toho připevní k teleskopu zařízení, které usnadní jeho zachycení další vesmírnou lodí.

Montáž astronauti nacvičovali v plaveckém bazénu v texaském Houstonu po celé dva roky.

Čas prvního výstupu do vesmíru odhadla americká vesmírná agentura NASA na šest a půl hodiny.

Teleskop vypustila NASA na oběžnou dráhu v roce 1990. Od té doby se však potýkal s mnoha technickými problémy. Astronauti jej při servisních misích téměř každé tři roky opravovali a modernizovali.

Naposledy to bylo v roce 2002. Další opravu NASA odložila poté, co se Columbie před pěti lety rozpadla při návratu do atmosféry. Příčinou byla odpadající izolace rakety po startu, která poškodila raketoplán.

Při neštěstí zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Atlantis - také se sedmi lidmi na palubě - odstartoval k teleskopu na jedenáctidenní let v pondělí. Den nato znepokojila Ameriku zpráva o tom, že pravé křídlo raketoplánu poškodily při startu úlomky z nosné rakety. NASA to zjistila z fotografií pláště Atlantisu, které pořídili astronauti.

Fotografování žáruvzdorného štítu ve vesmíru je běžnou součástí letů raketoplánů od katastrofy Columbie.

Ve středu však NASA oznámila, že Atlantis se může vrátit na Zemi, šrámy na křídle nejsou nebezpečné. Agentura proto ani neplánuje žádné prohlídky pláště lodi při výstupech astronautů do vesmíru.

"Není to nutné. Nevyplývá z toho z toho žádné nebezpečí. Můžeme se soustředit na hlavní úkol - montážní práce na Hubbleově teleskopu," sdělil Tony Ceccacci, ředitel letu Atlantisu, jehož cituje televize CNN.

Let Atlantisu je unikátní tím, že ho poprvé jistí jiný raketoplán - Endeavor. Na záchrannou misi by odstartoval v případě, že by byl první raketoplán - Atlantis - poškozen a nemohl se vrátit.

Témata: astronauti | raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama