Astronauti s obtížemi vyměnili setrvačníky Hubbleova teleskopu

Houston - Astronauti v pátek s obtížemi vyměnili všech šest gyroskopů Hubbleova teleskopu. Tyto setrvačníky umožňují zacílit teleskop na cíl a držet jeho polohu, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Astronautům se podařilo vyměnit pět gyroskopů za nové modely, které jsou konstruované tak, aby nepodléhaly korozi. Pouze šestý setrvačník byl pouze renovován, což by však nemělo ohrozit další činnost Hubbleova teleskopu.

"To vše znamená, že jeden z našich šesti gyroskopů je starší model," řekl Ray Villard z vědeckého institutu pro vesmírné teleskopy v Baltimore.

"Tyto gyroskopy jsou rozhodující pro úspěšnou činnost teleskopu," řekl v řídícím centru letu v texaském Houstonu Preston Burch, ředitel projektu.

Výměnu gyroskopů provedli astronauti Michael Massimino a Michael Good, kteří ve vesmíru mimo raketoplán strávili osm hodin, což je osmá nejdelší doba v historii. Kromě instalace nových setrvačníků se jim podařilo přemístit také tři baterie Hubbleova teleksopu. Zbylé tři nahradí astronauti při svém posledním pondělním výstupu do vesmíru.

Hubbleovu teleskopu však stačí k vykonávání své činnosti pouze tři gyroskopy, zbylé tři vlastně slouží jen jako náhrady.

Výměna šesti gyroskopů byla prioritou NASA pro nynější servisní cestu k Hubbleovu teleskopu.

Již druhý den montáže na teleskopu provázeli menší potíže. Ve čtvrtek se astronautům málem nepodařila instalace širokoúhlé kamery.

Astronauti mají naplánováno celkem pět výstupů do vesmíru. Montáže nacvičovali v plaveckém bazénu v texaském Houstonu po dva roky.

Hubbleův teleskop lidstvu už 19 let z oběžné dráhy Země zprostředkovává jedinečné snímky vzdálených končin vesmíru.

Teleskop vypustila NASA na oběžnou dráhu v roce 1990. Od té doby se však potýkal s mnoha technickými problémy. Astronauti jej při servisních misích téměř každé tři roky opravovali a modernizovali.

Naposledy to bylo v roce 2002. Další opravu NASA odložila poté, co se Columbie před pěti lety rozpadla při návratu do atmosféry. Příčinou byla odpadající izolace rakety po startu, která poškodila raketoplán.

Při neštěstí zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Atlantis - také se sedmi lidmi na palubě - odstartoval k teleskopu na jedenáctidenní let v pondělí. Den nato znepokojila Ameriku zpráva o tom, že pravé křídlo raketoplánu poškodily při startu úlomky z nosné rakety. NASA to zjistila z fotografií pláště Atlantisu, které pořídili astronauti.

Fotografování žáruvzdorného štítu ve vesmíru je běžnou součástí letů raketoplánů od katastrofy Columbie.

Ve středu však NASA oznámila, že Atlantis se může vrátit na Zemi, šrámy na křídle nejsou nebezpečné. Agentura proto ani neplánuje žádné prohlídky pláště lodi při výstupech astronautů do vesmíru.

Let Atlantisu je unikátní tím, že ho poprvé jistí jiný raketoplán - Endeavor. Na záchrannou misi by odstartoval v případě, že by byl první raketoplán - Atlantis - poškozen a nemohl se vrátit.

Témata: raketoplán | vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečné asteroidy? Vesmír hlídá z ČR pět obřích dalekohledů

19.08.2017 11:56 Praha - Odborníkům v Česku slouží k pozorování objektů ve vesmíru pět dalekohledů s průměrem větším…

Jak vybrat správnou myčku nádobí?

15.08.2017 19:46 Komerční sdělení - Myčka nádobí patří mezi dnes již nedílné součásti většiny kuchyní. Není se čemu…

Začala éra vymírání? Vztahy jsou na ústupu, lidé nahrazují partnery…

13.08.2017 19:11 Aktualizováno Když bylo Ajumi Saitóové 22 let, rozešla se s přítelem. Obyvatelka Tokia si ale rychle našla…

Auta o vás ví víc, než si myslíte. Co dělají s informacemi ale nikdo neví

11.08.2017 11:42 Z moderních aut se staly díky novým technologiím pojízdné nahrávací stanice - prostřednictvím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama