Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si to uvědomují a snaží se najít způsob, jak Spojené státy o toto postavení připravit. Podle americké zpravodajské služby oba národy vyvíjí zbraně, které by byly schopné útoku na družicové systémy USA, píše magazín The National Interest.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

satelit

„Soudíme, že Rusko a Čína vnímají potřebu vyrovnat jakoukoli americkou vojenskou výhodu získanou z vojenských, civilních nebo komerčních vesmírných systémů a stále častěji zvažují útoky proti satelitním systémům jako součást své budoucí válečné doktríny", sdělil 11.5. Kongresu ředitel National Inteligence Daniel Coats. Obě země prohlašují, že nemají žádný zájem na „hvězdných válkách“ a zbrojení ve vesmíru.

Podle Coatse to jsou ale jen diplomatické zástěrky  a „Rusko a Čína jsou i nadále odhodlány rozvíjet schopnosti, aby mohli čelit (jimi) vnímaným protivníkům ve vesmíru, zejména Spojeným státům, zatímco veřejně a diplomaticky propagují neozbrojení vesmíru a „ ne první umístění "zbraní ve vesmíru.“

Většina útoků proti americkým vesmírným zdrojům bude s největší pravděpodobností nekinetická, zaměřená na elektronické útoky a kybernetickou válku. Vývoj se pravděpodobně bude zaměřovat na schopnosti blokace vojenských družicových komunikací (SATCOM), satelitních zobrazovacích satelitů (SAR) a globálních navigačních družicových systémů (GNSS), jako je například systém GPS Global Positioning System (GPS) . „Splývání  EW (electronic warfare – elektronické války) a schopností kybernetického útoku se pravděpodobně rozšíří o snahu složitými prostředky zavrhnout a zhoršit informační sítě. Čínští vědci diskutovali o metodách vylepšení odolných rušivých schopností s novými systémy pro zablokování běžně používaných kmitočtů. Rusko zamýšlí modernizovat své jednotky EW a do roku 2020 postavit do pole novou generaci zbraní EW," píše ve své zprávě Coats.

Kdyby elektronická válka a kybernetické zbraně nedosáhly svých požadovaných cílů, ruští a čínští experti jsou připraveni použít konvenční kinetickou sílu spočívající ve fyzickém zničení amerického vesmírného majetku. „Některé nové ruské a čínské zbraně ASAT, včetně destruktivních systémů, pravděpodobně dokončí vývoj v příštích několika letech," uvedl Coats.

Podle jeho informací ruští vojenští stratégové pokládají tyto vesmírné zbraně za součást širšího přezbrojení v oblasti vzdušného prostoru. Podpora vojenských raket ASAT vychází taktéž od ruských zákonodárců, kteří považují za nutné vyvinout rakety „schopné zničit satelity na nízké oběžné dráze Země."

Na druhé straně, Čína je na pokraji vytvoření operační  protisatelitní zbraně a pracuje na vývoji zaměřujících se energetických zbraní působících proti americkým družicím. Tyto zbraně by měly být schopné oslepit a poškodit citlivé prostorové optické senzory. Oba národy vyvíjejí satelity, které mohou manipulovat s dalšími vesmírnými aktivy nebo dokonce zničit orbitální nástroje.

„Výzkum prostorových robotických technologií pro satelitní servis a odstraňování nečistot může být použit k poškození družic. Takové mise budou v budoucnu představovat zvláštní výzvu, komplikovat schopnost USA charakterizovat vesmírné prostředí, dešifrovat záměr vesmírné aktivity a poskytnout předběžné varování před hrozbami, " uvádí Coats.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obří kabely spojující svět? Na dnech oceánů leží tajemství úspěchu lidstva…

23.11.2017 11:04 V dnešní době není mezikontinentální dostupnost jakkoliv problematická. Jedním kliknutím si…

Tesla dokončila stavbu největší lithium-iontové baterie na světě

23.11.2017 10:36 Melbourne - Americká společnost Tesla dokončila v Austrálii výstavbu největší lithium-iontové…

Šest let ho nikdo neviděl, až dodnes. Podívejte se, jak vypadá vybuchlý…

21.11.2017 09:51 V pátek 11. března 2011 udeřilo na severovýchodě Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů.…

Starobylé město bude vymazáno z map: Pohltí ho řeka Tigris

20.11.2017 09:25 Hasankeyf (Turecko) - Tigris se vine mezi antickými ruinami a minarety tureckého městečka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama