Astronauti si připili recyklovanou močí

ISS - Tříčlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) si ve čtvrtek poprvé připila recyklovanou močí. Informuje o tom server CnetNews.

Přidejte svůj názor

ISS

Velitel stanice - Rus Gennadij Padalka, americký letecký inženýr Michael Barratt a japonský astronaut Koiči Wakata před prvním douškem pronesli několik ceremoniálních vět.

"Jsme opravdu, opravdu šťastní za tento den," řekl Barratt vznášející se ve výzkumném modulu Destiny. "Vím, že to trvalo hodně dlouho a stálo nás to hodně práce. Toto je ale druh techniky, který nás dopraví na Měsíc a ještě dál. Jsme opravdu, opravdu šťastní, že tuto tekutinu dnes můžeme pít," ujistil.

Padalka vytlačil ze své plastové nádoby trochu recyklované tekutiny do prostoru, ze vzduchu ji chytil do úst a polkl.

"Chutná skvěle, je perfektně čistá," informoval Barratt.

"Některým lidem se může myšlenka pít recyklovanou moči jevit jako nechutná, ale to se děje také tady na Zemi. Mezi močí a vodovodním kohoutkem je však větší časový rozdíl," upozornila Marybeth Edeenová z americké vesmírné agentury NASA.

Zařízení recyklující lidskou moč je na ISS nutné, aby bylo možné zvýšit počet členů posádky stanice ze současných tří na šest. Zásobování vodou ze Země bude problematické hlavně poté, co skončí lety raketoplánů na stanici. To bude příští rok.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama