Raketoplán Atlantis se potřetí připravuje na přistání

Mys Canaveral - Astronauti na palubě raketoplánu Atlantis se již třetí den připravují na přistání na Zemi. Jejich mise měla skončit již v pátek, nepřálo jim ale počasí, informuje o tom v neděli agetura Reuters.

Přidejte svůj názor

raketoplán Atlantis

Pokud přestane pršet a rozestoupí se mraky, kosmonauti by měli přistát v 16:09 SELČ na plochu Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. "Existuje malá naděje," uvedl v sobotu po zrušení druhého přistávacího pokusu Kyle Herring z amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

V opačném případě raketoplán zamíří na Edwardsovu leteckou základnu v Mohavské poušti v Kalifornii. Čas přistání by se tím posunul na 17:40 SELČ. Raketoplán má dostatek zásob, aby mohl na oběžné dráze vydržet až do pondělí.

Sedmičlenná posádka Atlantis během své třináctidenní mise opravila závadu na Hubbleově teleskopu. Astronauti na teleskop nainstalovali novou, velmi citlivou kameru, která zaznamená i tělesa, která vznikla 500 milionů let po vzniku vesmíru. Dalším vylepšením je speciální měřicí přístroj spektograf, který dokáže určit chemické složení hmoty mezi galaxiemi.

NASA věří, že díky vylepšením bude Hubbleův teleskop, který je ve vesmíru od roku 1990, sloužit dalších pět až deset let. První záběry z upraveného teleskopu vědci očekávají v září.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS míří loď Cygnus se sextantem a supermrazícím zařízením. Start byl…

21.05.2018 11:42 Wallops (USA) - Se sextantem a se "supermrazícím" zařízením CAL mezi nákladem se dnes vydala k…

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama