Na prahu automatizované války: Když se z vašeho dronu stane sniper

Na bitevních polích se s bojovými drony setkáváme už nějakou dobu. Jsou sice účinná, ale velká a těžká se složitějším ovládáním. Právě kvůli ničivé síle je téměř nemožné je nasadit v obydlených oblastech - kromě budov a nepřátel mnohdy smrtelně zraní i civilisty.

Přidejte svůj názor

Takto by mohl dron TIKAD vypadat.

Armády po celém světě už nějakou dobu testují využití menších dronů, které budou méně nápadné, ne tolik ničivé, ale spolehlivě zasáhnout třeba snipery schované v budovách. Řešením by mohly být komerčně využívané drony, který máte možná doma i vy. Doteď tyhle malé přístroje neuzvedly ani pušku, ale nová technologie by to měla změnit.

Firma Duke Robotics už vytvořila jeden prototyp nazvaný TIKAD. Problém nebyl jenom ve váze, kterou měl stroj uzvednout, ale musel se nějak stabilizovat, aby dron nebyl po každém výstřelu odtlačen stranou. "Zbraň je namontována na robotickém kardanu, který se v reálném čase otáčí a udržuje ho správným směrem. Odraz je distribuován pomocí ohebných desek, které snižují celkový efekt - minimalizuje, ale nevylučuje zpětný odraz," říká firma. Dalším řešením může být použití zbraně bez zpětného rázu, jako je raketomet. Nejde ani tak o nové technologie, ale o nových přístupech k již existujícím.Duke Robotics se sloganem "Žádné boty na zemi" se snaží vynalézt takové stroje, které by v budoucnu zcela vystřídaly pozemní vojáky. Drony jsou mnohem mobilnější. Můžou přeletět jakýkoliv terén a získat dobrý výhled na okolí i nad střechami. Přibližuje nás to čím dál tím víc k plně automatizované válce, ale proti neetickému použití robotiky protestují aktivisté po celém světě.

Odpůrci říkají, že nelze zcela vyloučit škody na nevinných životech. I když TIKAD má nižší palebnou sílu než bombové drony, nemůžeme zcela zabránit "zbloudilým" kulkám. Zatím se s nasazením TIKADu počítá pouze jako podpora stahujících se vojsk, nevýhodou je, že takto malý dron může padnout velmi rychle do rukou nepřátel a rychle se rozšíří do všech válek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obří kabely spojující svět? Na dnech oceánů leží tajemství úspěchu lidstva…

23.11.2017 22:49 Aktualizováno V dnešní době není mezikontinentální dostupnost jakkoliv problematická. Jedním kliknutím si…

Tesla dokončila stavbu největší lithium-iontové baterie na světě

23.11.2017 10:36 Melbourne - Americká společnost Tesla dokončila v Austrálii výstavbu největší lithium-iontové…

Šest let ho nikdo neviděl, až dodnes. Podívejte se, jak vypadá vybuchlý…

21.11.2017 09:51 V pátek 11. března 2011 udeřilo na severovýchodě Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů.…

Starobylé město bude vymazáno z map: Pohltí ho řeka Tigris

20.11.2017 09:25 Hasankeyf (Turecko) - Tigris se vine mezi antickými ruinami a minarety tureckého městečka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama