Na prahu automatizované války: Když se z vašeho dronu stane sniper

Na bitevních polích se s bojovými drony setkáváme už nějakou dobu. Jsou sice účinná, ale velká a těžká se složitějším ovládáním. Právě kvůli ničivé síle je téměř nemožné je nasadit v obydlených oblastech - kromě budov a nepřátel mnohdy smrtelně zraní i civilisty.

Přidejte svůj názor

Takto by mohl dron TIKAD vypadat.

Armády po celém světě už nějakou dobu testují využití menších dronů, které budou méně nápadné, ne tolik ničivé, ale spolehlivě zasáhnout třeba snipery schované v budovách. Řešením by mohly být komerčně využívané drony, který máte možná doma i vy. Doteď tyhle malé přístroje neuzvedly ani pušku, ale nová technologie by to měla změnit.

Firma Duke Robotics už vytvořila jeden prototyp nazvaný TIKAD. Problém nebyl jenom ve váze, kterou měl stroj uzvednout, ale musel se nějak stabilizovat, aby dron nebyl po každém výstřelu odtlačen stranou. "Zbraň je namontována na robotickém kardanu, který se v reálném čase otáčí a udržuje ho správným směrem. Odraz je distribuován pomocí ohebných desek, které snižují celkový efekt - minimalizuje, ale nevylučuje zpětný odraz," říká firma. Dalším řešením může být použití zbraně bez zpětného rázu, jako je raketomet. Nejde ani tak o nové technologie, ale o nových přístupech k již existujícím.Duke Robotics se sloganem "Žádné boty na zemi" se snaží vynalézt takové stroje, které by v budoucnu zcela vystřídaly pozemní vojáky. Drony jsou mnohem mobilnější. Můžou přeletět jakýkoliv terén a získat dobrý výhled na okolí i nad střechami. Přibližuje nás to čím dál tím víc k plně automatizované válce, ale proti neetickému použití robotiky protestují aktivisté po celém světě.

Odpůrci říkají, že nelze zcela vyloučit škody na nevinných životech. I když TIKAD má nižší palebnou sílu než bombové drony, nemůžeme zcela zabránit "zbloudilým" kulkám. Zatím se s nasazením TIKADu počítá pouze jako podpora stahujících se vojsk, nevýhodou je, že takto malý dron může padnout velmi rychle do rukou nepřátel a rychle se rozšíří do všech válek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Dubaji testovali prototyp létajícího taxíku +VIDEO

26.09.2017 08:14 Dubaj - V Dubaji se uskutečnil testovací let bezpilotního letounu, který by v brzké době mohl…

Austrálie založí vlastní agenturu pro vesmírný program

25.09.2017 09:50 Sydney - Austrálie je jedním z posledních rozvinutých států, které specializovanou agenturu pro…

Bojíte se špinavých toalet? Na těchto věcech, které používáme denně, je…

24.09.2017 13:30 Obáváte se špinavých toalet kvůli množství bakterií, které na nich mohou ulpět? Poté byste měli…

Ford používá při projektování karoserií holografické brýle

22.09.2017 09:01 Detroit - Holografické 3D brýle od Microsoftu umožňují designérům americké automobilky Ford Motor…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama