Raketoplán Atlantis přistál v Kalifornii

Houston - Raketoplán Atlantis v neděli přistál na Edwardsově letecké základně v Kalifornii, všech sedm astronautů je v pořádku. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

raketoplán Atlantis

Raketoplán se snažil o přistání již třetí den, stále k tomu ale nebyly vhodné povětrnostní podmínky. Nakonec se velení střediska rozhodlo, že přistane na náhradní ploše v Kalifornii.

V neděli měl přistát v 16:09 SELČ na Floridě, to nakonec řídící středisko odvolalo. Raketoplán měl dostatek zásob, aby mohl na oběžné dráze vydržet až do pondělí.

Sedmičlenná posádka Atlantisu během své třináctidenní mise opravila závadu na Hubbleově teleskopu. Astronauti na teleskop nainstalovali novou, velmi citlivou kameru, která zaznamená i tělesa, která vznikla 500 milionů let po vzniku vesmíru. Dalším vylepšením je speciální měřicí přístroj spektograf, který dokáže určit chemické složení hmoty mezi galaxiemi.

NASA věří, že díky vylepšením bude Hubbleův teleskop, který je ve vesmíru od roku 1990, sloužit dalších pět až deset let. První záběry z upraveného teleskopu vědci očekávají v září.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama