Kdo zradil rodinu Anny Frankové? Případ má vyřešit umělá inteligence

Amsterdam – Necelý rok před koncem 2. světové války do domu Anny Frankové a její rodiny v okupovaném Amsterdamu vrazila policie, která zatkla ji i dalších sedm lidí, kteří se zde úspěšně skrývali přes dva roky. O tragickém osudu mladičké Anny Frankové se dozvídáme skrz její deník, který se stal nezkresleným symbolem výpovědí všech utrpení, kterým prošli oběti v nacistických táborech. I po letech však zůstává jedna otázka nevyřešená, kdo zradil rodinu Frankových a dal policistům tip?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Umělá inteligence bude pomáhat detektivům, ilustrační foto.

Případ dlouho patřil mezi nevyřešené, policisté by však po více než 70 letech rádi tragédii uzavřeli a viníka našli. Tentokrát jim v tom má pomoc i neobvyklý nástroj – pomocí umělé inteligence chtějí znovu projet stovky stran vyšetřování a doufají, že počítač narazí na něco, co lidské oko přehlídlo. Projekt vede bývalá agent FBI Vincent Pankoke, který přiznává, že jeho snažení na minulosti nic nezmění, ale chycením viníka by byla alespoň nastolená částečná spravedlnost pro Annu Frankovou.

Podle Pankokeho bylo spoustu dat v minulosti přehlížených, protože toho zkrátka měli příliš hodně. Nyní hodlají znovu veškeré výpovědi sesbírat a prozkoumat. Vyšetřovatelé naštěstí mohou pracovat se závěry předchozích studií, dohromady historikové podezírají kolem 30 lidí, kteří mohli Frankovým způsobit neštěstí. Patří mezi nimi i uklízečka sousedů či židovka Ans van Dijk, která se měla stát agentkou Gestapa poté, co jí hrozila deportace. Podezřelým je i Joseph Jansen, který se v roce 1941 rozhádal s Anniným otcem, kterého podezíral s aférky se svojí manželkou.

Současný tým, který se snaží jednou provždy vyřešit historický případ, se skládá z bývalých policistů, detektivů, historiků, ale i inženýru z datové banky Xomnia, která má za úkol vybudovat umělou inteligenci, která bude sloužit potřebám vyšetřování. Pro nasazení počítače se rozhodli z důvodu, že zachovalých dat je příliš na to, aby to lidé mohli spolehlivě a pozorně zkontrolovat.

Projekt by měl být dokončen v roce 2019 a Vincent Pankoke doufá, že seženou dostatek peněz na crowd-fundingových serverech, aby mohli po celou dobu zůstat naprosto nezávislí. Systém od Xomnia bude navíc procházet veškeré dostupné online historické záznamy, vyšetřovatelé se domnívají, že po světě koluje množství důkazů, o kterých nemají ani tušení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké plány měli s Českem nacisté?

16.01.2018 15:06 Aktualizováno V březnu roku 1939 byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera vyhlášen Protektorát Čechy a…

Jak se žije vězňům v Brazílii? Pohled do jednoho z nejdrsnějších zařízení…

16.01.2018 11:15 Oproti drsným podmínkám v brazilských věznicích si mohou čeští vězňové připadat jako v bavlnce. Na…

Žlutá dodávka zkázy? 11. září nebylo první, "dvojčata" už jeden útok ustála

15.01.2018 11:29 Aktualizováno Dodnes máme všichni v živé paměti nejničivější teroristický útok v historii, při němž dvě letadla…

Antidepresiva nebo kořeněná jídla. Co vše na vás prozradí váš mobil?

15.01.2018 08:21 Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama