Vědci rozsekli letitou záhadu. Zjistili, jak mobily ovlivňují zdraví. A pro ženy mají lepší zprávy než pro muže

Uživatelé mobilních telefonů mohou být klidní. Jejich pravidelné používání podle odborníků nezpůsobuje větší zásahy do zdraví a je prakticky vyloučeno, že by způsobovaly například rakovinu. Zanedbatelné zvýšení výskytu nádorů sice odborníci zaznamenali, avšak pouze u mužů. A není jasné, jestli opravdu souvisí zrovna s mobilními telefony.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Studie, která se objevila v mezinárodním deníku Cancer Epidemiology, zkoumá možnou souvislost mezi výskytem rakoviny mozku a používáním mobilního telefonu v australské populaci. Celkem se studie týká 19 858 mužů a 14 222 žen, kterým byla mezi lety 1982 a 2012 diagnostikována rakovina mozku. Zároveň využívá data o používání mobilních telefonů z období mezi roky 1987 a 2012.

Výsledky studie ukázaly, že s postupem času používání mobilních telefonů drasticky vzrostlo (z 9 % v roce 1993 na 90 % dnes). Zároveň s ohledem na věk ale došlo pouze k mírnému nárůstu výskytu rakoviny mozku u mužů a k žádnému nárůstu u žen.

Studie dále zjistila, že se drasticky zvýšil výskyt rakoviny mozku u lidí starších 70 let. To ale podle vědců nemůže mít souvislost s užíváním mobilních telefonů, protože tento nárůst začalještě před představením mobilních telefonů na trh.

Pravděpodobnější proto podle vědců je, že nárůst výskytu lze připisovat pokroku v lékařských technologiích, které umožnily odhalení nádorů, které by dříve nebyly diagnostikovány.

Vědci také zkusili spočítat, kolik případů lidí s rakovinou mozku by mělo být, pokud by teorie o mobilních telefonech způsobujících rakovinu mozku měla platit. Čísla se ale neshodovala a ve skutečnosti byla mnohem nižší než odhady.

Nová studie organizace National Toxicology Program, která spadá pod americké ministerstvo zdravotnictví, ale tvrdí, že našla spojitost mezi zářením z mobilních telefonů a rakovinou. Podle serveru Huffington Post tomu tak je alespoň u myší.

Studie, která celkem vyšla na 25 milionů dolarů a probíhala dva roky, zjistila, že u myší, které byly neustále vystaveny záření z mobilních telefonů, došlo ke zvýšení rizika vzniku rakoviny mozku nebo srdce.

Jak server vysvětluje, studie odhalila, že u přibližně 2-3 % myších samců chronické a neustále vystavení rádiovým vlnám z mobilních telefonů způsobilo vznik vzácných nádorových onemocnění v mozku a srdci. U samic bylo toto riziko o něco menší.

Server ale upozorňuje, že důvody k panice zatím nejsou, protože tato studie nijak nepotvrzuje, že stejný vztah existuje i u lidí. Šlo navíc o vystavení velmi extrémním podmínkám.

Na druhou stranu ale podotýká, že tato studie jasně vyvrací předchozí oficiální tvrzení, podle kterých nemají mobilní telefony a jejich záření na živé organismy krom zahřívání tkáně žádný vliv.

„S ohledem na světové rozšíření mobilní komunikace mezi uživateli různého věku může i malé zvýšení výskytu nemoci v důsledku vystavení RFR (rádiovému záření) mít velké dopady na veřejné zdraví," varují výzkumníci z National Toxicology Program.

Server dodává, že ačkoliv u lidí tato vazba zatím prokázána nebyla, lidé mohou v rámci prevence raději používat handsfree zařízení a nenosit telefon v kapsách.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exodus 1947? Loď, za kterou Británii odsoudil celý svět

23.02.2018 15:29 Exodus 1947 byla loď, která měla po válce jediný cíl. Přepravit ilegální židovské emigranty z…

Auta v roce 2030? Řidičáky nebudou zapotřebí. Expert nastínil budoucnost…

23.02.2018 13:35 Aktualizováno Praha - Jaká bude budoucnost automobilového průmyslu? Současný trend napovídá, že nás čeká plně…

Válka, která neměla vítěze? Ve střetu z roku 1956 dodnes není jasno

22.02.2018 15:04 Aktualizováno O to, kdo vlastně vyhrál ve válce o Suezský průplav v roce 1956, se vedou spory. Vítězem se cítí…

Rozpoutá umělá inteligence peklo? Teroristou může být i úklidový robot

22.02.2018 13:27 Londýn - V příštích deseti letech by mohla zvyšující se efektivnost umělé inteligence posílit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama