Přísně tajný zabiják? Bezpilotní bojový letoun Ochotnik

Už to není ani science-fiction, ani Matrix. Proti lidem nebojují lidé, ale roboti. Takové je dnešní realita na mnoha středovýchodních bojištích. Bezpilotní letouny nemilosrdně útočí na živé cíle, zatímco jejich operátoři sedí tisíce km daleko, v teple a v bezpečí. Přidat se k nim chtějí i Rusové, jejichž projekt „Ochotnik“ má být brzy dokončen.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Projekt Skat

Ministerstvo obrany Ruské federace se poprvé zmínilo o úmyslu sestrojit víceúčelové bezpilotní letouny v roce 2009. Vývoj nového zařízení se měl stát společným projektem světoznámých společností MiG a Suchoj. Podle internetových stránek militaryrussia.ru dostal tento projekt označení „Skat“. Výsledný letoun měl být schopen dosáhnout rychlosti 800 km/h a pojmout až šest tun bojového nákladu. Po sestrojení modelu „Skata“ v předpokládané velikosti došlo, jak napsal Iľja Vedmeděnko pro niked-science.ru, k zastavení projektu.

Název „Ochotnik“ se ve sdělovacích prostředcích objevil v roce 2011 jako další projekt společností MiG a Suchoj. Piotr Butowski ho v časopise Air&Space označuje také jako Su-70 a lze se setkat i s variantou S-70, což je případ internetových stránek bmpd.livejournal.com. „Ochotnik“ by se podle technického zadání ruského ministerstva obrany měl stát víceúčelovým bezpilotním letounem, který může létat rychlostí až 1000 km/h a jehož hmotnost dosahuje 10-20 tun. Jeho první zkušební let je naplánován na rok 2018, přičemž do aktivní služby by měl nastoupit v roce 2020. Spekulace o sestrojení prvního prototypu „Ochotnika“ Novosibriským leteckým závodem, pobočkou společnosti Suchoj, dosud nebyly oficiálně potvrzeny. 

Vývoj víceúčelového bezpilotního letounu se opírá o zkušenosti ruské armády ze Sýrie. Iľja Vedmeděnko zdůrazňuje, že podle vyjádření ruského ministra obrany Sergeje Šojgu došlo mezi léty 2011-2015 ke zvýšení počtu nasazených bezpilotních zařízení ze 180 na 1720. Při konstrukci „Ochotnika“ jsou také využívány některé technologie z předešlého projektu „Skat“. 

Úspěch Ochotnika by Rusko významně posunul 

Pokud se informace o vlastnostech nového bezpilotního letounu ukáží být jako pravdivé, bude to podle Vedmeděnka velký krok vpřed pro ruský vojenský průmysl. Rusko dnes zaostává za vedoucími zeměmi světa v oblasti vývoje bezpilotních letounů. Výkony ruských zařízení jsou často neuspokojivé a armáda je nucena nakupovat nejmodernější izraelské letouny. Moskva navíc nemá, na rozdíl od USA, bezpilotní zařízení schopná plnit bojové úkoly. Ruské bezpilotní letouny se totiž využívají pouze k průzkumu. 

USA pokročily ve výrobě efektivních bezpilotních letounů ze všech zemí světa nejdále. X-47B z dílny společnosti Northrop Grumman dokáže vzlétnout i přistát bez pomoci obsluhy, a navíc umí tankovat ve vzduchu. Obecně platí, že bezpilotní zařízení na sebe v budoucnu převezmou značnou část funkcí, jež dnes provádí letouny a vrtulníky s posádkou. 

Denis Fedutinov, ruský odborník na bezpilotní systémy, považuje vlastnosti „Ochotnika“ za srovnatelné se zařízeními z technologicky nejvyspělejších zemí světa, včetně Evropy a USA.

„Na základě údajů o vzletové hmotnosti lze předpokládat, že se tento bezpilotní letoun bude svými vlastnostmi podobat americkému bezpilotnímu letounu X-47B společnosti Northrop Grumman,“ uvedl Fedutinov pro ria.ru. „Bude moci létat vysokou podzvukovou rychlostí, plnit úkoly v okruhu 4000 km a nést různý náklad, včetně útočných zbraní, o váze až dvou tun.“

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exodus 1947? Loď, za kterou Británii odsoudil celý svět

23.02.2018 15:29 Exodus 1947 byla loď, která měla po válce jediný cíl. Přepravit ilegální židovské emigranty z…

Auta v roce 2030? Řidičáky nebudou zapotřebí. Expert nastínil budoucnost…

23.02.2018 13:35 Aktualizováno Praha - Jaká bude budoucnost automobilového průmyslu? Současný trend napovídá, že nás čeká plně…

Válka, která neměla vítěze? Ve střetu z roku 1956 dodnes není jasno

22.02.2018 15:04 Aktualizováno O to, kdo vlastně vyhrál ve válce o Suezský průplav v roce 1956, se vedou spory. Vítězem se cítí…

Rozpoutá umělá inteligence peklo? Teroristou může být i úklidový robot

22.02.2018 13:27 Londýn - V příštích deseti letech by mohla zvyšující se efektivnost umělé inteligence posílit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama