Šest let ho nikdo neviděl, až dodnes. Podívejte se, jak vypadá vybuchlý reaktor ve Fukušimě

V pátek 11. března 2011 udeřilo na severovýchodě Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů. Vyvolalo desetimetrovou přívalovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů pobřeží ostrova Honšú a mimo jiné také jadernou elektrárnu Fukušima. Šlo o největší jadernou katastrofu od dob Černobylu a dodnes nikdo nevěděl, jak to uvnitř elektrárny vypadá.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jaderná elektrárna Fukušima

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladící systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob. Dodnes se na 123 tisíc z nich nemůže vrátit domů.

Samostatnou kapitolou je osud elektrárny jako takové. Při havárii došlo k závažnému poškození tří tlakových nádob reaktoru a vznikal vodík, který byl následně příčinou tří mohutných explozí. Tyto přispěly k úniku a rozptýlení radioaktivních látek, které dočasně způsobily okolí elektrárny neobyvatelným.

Roztavený reaktor 3 elektrárny Fukušima (2:23) | zdroj: YouTube

Nejhůře postižený je vnitřek elektrárny. Koncentrace radiace je uvnitř tak vysoká, že v něm absolutně nic nepřežije a nemohou se do ní dostat ani roboti. V lednu se podařil vědcům první milník, kdy dálkově ovládanou kamerou odhalili pod reaktorem číslo 2 černou hmotu, zbytek vysoce radioaktivních uranových palivových tyčí. 

Zatím nikdo ale nebyl schopen přiblížit se k reaktoru, až dodnes. Nový robot vyrobený z materiálů, které jsou odolné vůči záření, je vybavený senzorem, který mu umožňuje vyhnout se obzvláště nebezpečným oblastem. Poprvé od havárie se tak lidé prostřednictvím stroje dostali na místo, které způsobilo utrpení desetitisíců lidí.

Podle serveru New York Times ale celé okolí stále silně zamořeno a ještě nějakou dobu potrvá, než bude zahájeno odstraňování roztaveného uranového paliva z reaktorů. Předpokládá se, že by první kroky mohly započít v roce 2021.

Úřady ale zatím neví, kterým reaktorem začít. Očekává se však, že bude trvat 30 až 40 let, než dokončí úklid celé elektrárny, a celý proces Japonsko vyjde na desítky miliard dolarů.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se zachránit v padajícím výtahu? Vyskočit před dopadem nepomáhá, máte…

24.03.2018 09:24 Každého z nás už ve výtahu nejednou napadlo, jak by se zachoval, kdyby se kabina utrhla a začala…

Astronaut USA se zapojí do vzdělávacího programu s českým Krtkem

23.03.2018 14:17 Praha - Americký astronaut Andrew Feustel (52) se zřejmě na palubě Mezinárodní kosmické stanice …

Jezdíte podle GPS navigace? Experty z jednoho prostého důvodu jímá hrůza

23.03.2018 09:42 Tištěným mapám odzvonilo. Navigaci dnes najdeme téměř v každém autě a chytrém telefonu. Aby taky ne…

Souboj titánů: Kdo by vyhrál tankovou válku mezi Ruskem a Čínou?

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Před padesáti lety se vztahy mezi tehdejším Sovětským svazem a Čínou vyhrotily, což v roce 1969…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama