Legendární bombardér B-52 se vrací na scénu. Dokázal nemyslitelné

Washington - Že jsou bombardéry B-52 zastaralé a na odstřel? Listopadová mise v Afghánistánu ukázala něco jiného. Tento letoun amerických vzdušných sil US Air Force totiž podle Ministerstva obrany Spojených států vytvořil nový rekord. O co přesně šlo? O unikátním dosažení informoval americký server The Daily Caller.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

B-52 Stratofortresses

Během jedné z úderových misí v Afghánistánu shodily americké bombardéry B-52 celkem 19 naváděcích střel JDAM na oblast Helmand, kde měli své základny představitelé Talibanu. To řekla vojenskému serveru Military.com mluvčí velitelství leteckých sil kapitánka Ann-Marie Annicelliová.

Strategické bombardéry se podle ní zaměřovaly především na zničení výrobních jednotek, které vytvářely opium a heroin, aby ochromily příjem Talibanu z prodeje těchto drog.

Podle velitele mise generála Lance Bunche použila US Air Force stroje B-52 s novým konvenčním rotačním odpalovačem. To se podle něj vyplatilo. "Je to tak, útok zaznamenal nejvíce najednou vypálených přesných střel, které kdy vyšly z bombardéru B-52," vysvětlil generál.

Bunch dodal, že americká armáda má nyní pravomoc a prostředky k tomu, aby začala s "nepřítelem bojovat novým způsobem". Podle něj má americká armáda pod vládou prezidenta Donalda Trumpa větší volnost v tom, jak a kdy na protivníky útočit.

"Nová strategie souvisí s tím, že jde o novou válku," řekl pro server v na začátku týdne. "Pryč je hraní si v rukavičkách. Dnes už máme ty pravomoce, které potřebujeme, abychom se zaměřili na likvidaci sítě Talibanu. To je naše nová strategie - jít za svým cílem. Myslím si, že to je klíčový moment v boji s Talibanem a že jejich představitelé to sami cítí," uvedl.

"Všechny oblasti, o kterých si mysleli, že jsou v bezpečí, jsou z jejich pohledu v ohrožení," řekl Bunch. Podle velitelství zbrojních sil Spojených států shodily od počátku tohoto roku bombardéry B-52 přes 1500 řízených i neřízených střel na nepřátelská území.

Válka v Afghánistánu se táhne už 16 let a i přes veškeré snahy Američanů má stále Taliban velký vliv na území státu. Podle zprávy agentury Reuters z října tohoto roku je zhruba polovina afghánské oblasti buď kontrolována Talibanem, nebo jím je napadána. Agentura tímto citovala zprávy Generálního inspektorátu pro obnovení Afghánistánu.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké plány měli s Českem nacisté?

16.01.2018 15:06 Aktualizováno V březnu roku 1939 byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera vyhlášen Protektorát Čechy a…

Jak se žije vězňům v Brazílii? Pohled do jednoho z nejdrsnějších zařízení…

16.01.2018 11:15 Oproti drsným podmínkám v brazilských věznicích si mohou čeští vězňové připadat jako v bavlnce. Na…

Žlutá dodávka zkázy? 11. září nebylo první, "dvojčata" už jeden útok ustála

15.01.2018 11:29 Aktualizováno Dodnes máme všichni v živé paměti nejničivější teroristický útok v historii, při němž dvě letadla…

Antidepresiva nebo kořeněná jídla. Co vše na vás prozradí váš mobil?

15.01.2018 08:21 Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama