Cestujete často letadlem? Pak byste si měli dávat pozor, hrozí vám zdravotní nebezpečí

Washington - Letecká doprava nikdy nebyla bez zdravotních rizik. Hrozila různá nebezpečí od šíření nemocí až po žilní trombózu. Mnohem méně známé je však nebezpečí ozáření z radiace. I právě v jaderné elektrárně by bylo z tohoto pohledu bezpečnější. O tom informoval australský server News.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

Proč tomu tak je? Letecká doprava nás totiž výrazně přibližuje k vnějším hranicím zemské atmosféry, čímž nás vystavuje většímu riziku vystavení nebezpečnému kosmickému záření.

Když stojíme oběma nohama bezpečně na zemi, jsme chráněni před malými atomovými částicemi, které se vlivem našeho magnetického pole odrážejí kolem prostoru rychlostí světla.

Pokud však letíme ve výšce 12 kilometrů, mohou tyto atomové částice. pokud se střetnou se zemskou atmosférou, proniknout do našich buněk. Podle NASA jsou cestující uvnitř letadla v takové výšce mnohem pravděpodobněji vystaveni atomům s vysokou energií, které pronikají do atmosféry.

Ve skutečnosti může být rychlost radiační expozice tak vysoká, že členové posádek leteckých společnosti na celém světě jsou kvůli vystavení kosmickým paprskům klasifikováni jako "radiační pracovníci".

Na území Spojených států jsou pracovníci v tomto odvětví dokonce vedeni jako ti, kteří čelí nejvyšší roční dávce radiace. Dokonce větší míře než lidé pracující v jaderných reaktorech.

To v teoretické rovině znamená, že cestování v letadle může být z hlediska radiace nebezpečnější pro zdraví než stání blízko jaderného reaktoru z elektráren.

"Kosmické paprsky na zemském povrchu nejsou významným rizikem," řekl důstojník NASA v oblasti radiační zdravotní péče Eddie Semones. "V praxi se nakonec stejně setkáte mnohem častěji s radioaktivními částicemi na povrchu Země než s galaktickými kosmickými paprsky."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké plány měli s Českem nacisté?

16.01.2018 15:06 Aktualizováno V březnu roku 1939 byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera vyhlášen Protektorát Čechy a…

Jak se žije vězňům v Brazílii? Pohled do jednoho z nejdrsnějších zařízení…

16.01.2018 11:15 Oproti drsným podmínkám v brazilských věznicích si mohou čeští vězňové připadat jako v bavlnce. Na…

Žlutá dodávka zkázy? 11. září nebylo první, "dvojčata" už jeden útok ustála

15.01.2018 11:29 Aktualizováno Dodnes máme všichni v živé paměti nejničivější teroristický útok v historii, při němž dvě letadla…

Antidepresiva nebo kořeněná jídla. Co vše na vás prozradí váš mobil?

15.01.2018 08:21 Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama