Masivní stroj, který nemá konkurenci? Čína postavila největší obojživelné letadlo na světě

Peking - Během svátků připravila čínská armáda lidem podívanou, z moře se do nebe vznesl Vodní drak AG600, který je největším obojživelným letadlem na světě, napsala čínská média. Zkušební let byl vysílán živě čínskou televizí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

AG600

Let začal na letišti Jinwan, stroj byl ve vzduchu asi hodinu, než dorazil do cílové destinace. Tam úspěšné přistál za velkého potlesku a fanfár nadšenců, kteří se přišli osobně podívat. Letoun pojmenovaný Jiaolong (čili vodní drak) AG600 byl již v prosinci mezinárodně uznán jako bezpečná technologie, která byla poslední překážkou ve zkušebním letu. Test musel být kvůli zdržení kvalifikace odkládán několik měsíců.

Vývojář, čínský státní podnik AVIC, původně plánoval uskutečnit první let už v květnu a na konci roku 2017 mělo dojít ke startu a přistávání na moři. Letoun z továrny vyšel přitom už v roce 2016. Hlavní misí AG600 bude podpora ponorkových misí na dně moří. Stroj je taky dokonalým prostředkem k přepravování osob na ostrovy nebo k zásobování námořníků.

Okolní státy, zejména ty s přístupem k Jihočínskému moři se ale obávají, že Čína svůj stroj bude používat k dalšímu rozostření konfliktů. Podle výrobce totiž stroj bude potřebovat ke startu a přistání jen dva a půl metrů hlubokou vodu, díky němu se tak budou politici snadno přepravovat na sporné ostrůvky v Jihočínském moři.

Čínská vláda už objednala 17 AG600, v letošním roce jich plánuje dalších 53. Taky doufá, že o technologii bude zájem i v zahraničí. Stroj je dlouhý 38,8 metrů, má čtyři turbíny WJ-6, jeho rychlost je 500 kilometrů za hodinu a bez doplnění paliva uletí 4500 kilometrů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stvořil da Vinci robota? Mechanický rytíř a jiné objevy dalece předběhly…

20.01.2018 22:04 Aktualizováno Leonardo da Vinci patří mezi nejznámější umělce, ale jeho záběr byl podstatně širší. Byl to…

Nejvýkonnější průmyslový počítač světa? Jeho schopnosti jsou ohromující

19.01.2018 08:50 Milán - Italská energetická společnost Eni instalovala nové kapacity ve svém superpočítačovém…

Tunel poslední záchrany. Kam se v případě ohrožení skryje britská…

18.01.2018 09:56 Není tajemstvím, že atomový výbuch dokáže zničit vše v širokém okolí. S tímto problémem se potká i…

Může armáda ztratit jaderné zbraně? Historie ukázala, jak snadné to je.…

18.01.2018 08:46 Jaderné zbraně jsou doposud nejničivějším vynálezem, jaké lidstvo vymyslelo. Ačkoliv byly v praxi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama