Masivní stroj, který nemá konkurenci? Čína postavila největší obojživelné letadlo na světě

Peking - Během svátků připravila čínská armáda lidem podívanou, z moře se do nebe vznesl Vodní drak AG600, který je největším obojživelným letadlem na světě, napsala čínská média. Zkušební let byl vysílán živě čínskou televizí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

AG600

Let začal na letišti Jinwan, stroj byl ve vzduchu asi hodinu, než dorazil do cílové destinace. Tam úspěšné přistál za velkého potlesku a fanfár nadšenců, kteří se přišli osobně podívat. Letoun pojmenovaný Jiaolong (čili vodní drak) AG600 byl již v prosinci mezinárodně uznán jako bezpečná technologie, která byla poslední překážkou ve zkušebním letu. Test musel být kvůli zdržení kvalifikace odkládán několik měsíců.

Vývojář, čínský státní podnik AVIC, původně plánoval uskutečnit první let už v květnu a na konci roku 2017 mělo dojít ke startu a přistávání na moři. Letoun z továrny vyšel přitom už v roce 2016. Hlavní misí AG600 bude podpora ponorkových misí na dně moří. Stroj je taky dokonalým prostředkem k přepravování osob na ostrovy nebo k zásobování námořníků.

Okolní státy, zejména ty s přístupem k Jihočínskému moři se ale obávají, že Čína svůj stroj bude používat k dalšímu rozostření konfliktů. Podle výrobce totiž stroj bude potřebovat ke startu a přistání jen dva a půl metrů hlubokou vodu, díky němu se tak budou politici snadno přepravovat na sporné ostrůvky v Jihočínském moři.

Čínská vláda už objednala 17 AG600, v letošním roce jich plánuje dalších 53. Taky doufá, že o technologii bude zájem i v zahraničí. Stroj je dlouhý 38,8 metrů, má čtyři turbíny WJ-6, jeho rychlost je 500 kilometrů za hodinu a bez doplnění paliva uletí 4500 kilometrů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadná čísla. Co znamenají symboly na letenkách? Možná víc, než byste…

19.04.2018 16:05 Sydney - Většina z nás již někdy někam letěla nebo alespoň držela v ruce letenku. Kromě věcí jako…

Co bude, až dojde ropa? Přijdeme skoro o všechno. Nebo využijeme poslední…

19.04.2018 14:29 Lidstvo je na ropě závislé. Jen těžko totiž najdeme surovinu, která by pro svět důležitější, než…

Jak by vypadal svět, kdyby všechny střelné zbraně najednou zmizely? Mělo…

19.04.2018 12:41 Aktualizováno Představme si, že bychom měli nějaký kouzelný proutek, a ze světa by zmizely všechny střelné zbraně…

Nimrud, Teneré nebo Bámiján? Tyhle stavby byly stejně slavné jako pyramidy…

18.04.2018 09:49 Není to jen Velká čínská zeď nebo pyramidy. Na světě existuje velké množství památek, které svou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama