Bude americká armáda spoléhat na roboty? První zkouška dopadla dobře

Praha - Americká armáda poprvé vyzkoušela ozbrojeného robota, který se dá ovládat na dálku. Armádní příslušníci jej využili při vojenském cvičení, kde dálkově ovládané vozidlo bylo vyzbrojeno kulometem s ráží .50.

Přidejte svůj názor

Americká armáda, ilustrační fotografie

Operace byla součástí každoročního cvičení Northern Strike, které se konalo minulý rok o letních prázdninách v Michiganském táboře Grayling. Cvičení spočívalo v tom, že bezpilotní, ozbrojené armádní vozidlo M113 bylo vepředu a provádělo útok. Řidič a operátor bezpilotní vozidlo následovali podpůrným, větším vozem M577.

"Úkolem bylo komplexní narušení minového pole," uvedl na konferenci Paul Rogers, ředitel armádního TARDECu (Tank Automotive Research Development and Engineering Center), který se zabývá vývojem nových technologií v oblasti armádních vozidel. Je to poprvé, kdy armáda řídila cvičení s pozemním robotem provádějícím útok. "A nebude to naposledy. Velitelé armády požádali o další cvičení s většími zbraněmi," dodal Rogers, jenž připomíná, že pracují na detailech, které velitelství očekává a jaké zatím můžou dodržet.

Cvičení je důležité v pochopení toho, jak můžou lidé a roboti spolupracovat při útoku nebo v terénu, který se nachází pod palbou. I když se jednalo o první využití páru robot-člověk, není to poprvé, kdy byl robot vyslán společně s vojsky. Krátce po americké invaze do Iráku v roce 2003 nasadila vojska mini-tank zvaný SWORDS (Special Weapons Observation Reconnaissance Detection System). Po nějaké době ale došlo k problému, protože SWORDS měl nepředvídatelné chování a pohupoval zbraní v chaotickém směru. 

Paul Rogers neví přesně, kdy americká armáda nasadí do boje ozbrojené roboty. Záleží na tom, jak dopadnou testy. "Jsme na cestě poznání, objevování. Je to experiment a výzva," uvedl Roger. Jsou tyto roboti bezpeční? "Jedná o kontrolní opatření. Jde nám o to, aby zbraň skutečně nevystřelila, dokud to nepovolí člověk, který je za to odpovědný," doplnil.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde je Muskova Tesla? Od Země se neustále vzdaluje. Podle vědců z ní zbude…

19.02.2018 14:35 Praha - Tesla Roadster, kterou vyslal Elon Musk do vesmíru za pomoci rakety Heavy Falcon, vzbuzuje…

Jak se hledají mimozemšťané? Tato speciální zařízení jsou velká jako město

19.02.2018 09:26 Lidé dodnes neví, jestli jsou ve vesmíru sami. Rozhodně ale nelení a snaží se prakticky bez ustání…

Revoluce v řízení auta? Vědci se snaží překonat základní problém

18.02.2018 14:04 Aktualizováno Cesta za plně automatizovaným automobilem bude ještě daleká. Inženýři z celého světa se nyní snaží…

Smrt si nevybírá: Zkáza lodi Arménia naplno ukázala krutost nacistů

17.02.2018 11:08 Aktualizováno Válka je nemilosrdná a smrt si nevybírá. Na vlastní kůži to před více než 75 lety poznali cestující…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama