Měli bychom se obávat "zabijáckých robotů"? Pokud nezareagujeme, mohlo by být příliš pozdě

Autonomní bojové stroje neovládané člověkem, udělají válku daleko více efektní. Staví však lidstvo před obrovský praktický a morální problém. píše Al-jazzera. Za jejich zákaz se nyní rozjíždí mezinárodní kampaň.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Ke kampani za předběžný zákaz takzvaných "zabijáckých robotů", se připojili tisíce z více než 80 zemí. K výzvě proti autonomním zbrojním systémům se připojilo 22 vlád včetně vlády Egypta, Pakistánu a Brazílie. Použití autonomních zbrojních systémů je " krokem příliš daleko", říká Mary Warehamová, globální koordinátorka kampaně Stop Killer Robots.

„Překračují morální hranici, která by měla platit na stroje. Stroje by z vlastní vůle neměly brát lidské životy na bojišti nebo vymáhání právo,“ varuje Warehamová, „Chceme, aby zbraňové systémy a použití síly zůstaly pod lidskou kontrolou," Warehamová mluvila s Al-jazzerou na páté konferenci Stop Killer Robots v Ženevě. Ta se koná každoročně od roku 2014. „Jsme na křižovatce. Toto bude rozhodující rok. Pokud nebudeme reagovat na vývoj, mohli bychom skončit v situaci, kdy by bylo příliš pozdě, autonomní zbraně, by byly zavedeny do výzbroje.“

 Zdá se však, že již je pozdě. Na autonomních bojových systémech již pracuje více než 10 zemí v čele s USA a Ruskem. Navíc některé systémy již byly nejen zavedeny do výzbroje ale i nasazeny. Takový systém je dle organizace Human Right Watch (dále HRW) izraelský obranný protiraketový systém Iron Dome. Ten podle HRW dokáže sám rozeznat nebezpečí, například zda se jedná o raketu či dělostřelecký granát, a bez zásahu člověka na něj adekvátně reagovat.

Dalším systémem, který již prošel vojskovými zkouškami je jihokorejský Samsung SGR-A1, upozorňuje HRW. Jedná se o automatickou věž s pokročilými senzory, která by měla rozeznat nepřítele od vlastních vojáků. Zatím byla zkušebně rozmístěna na hranici s KLDR. Zatím nejpokročilejším systémem s velkou mírou autonomie je britský stroj zbrojovky BAE Taranis. Ten by měl být ovládán ze země. Při případném vyřazení manuálního řízení, by měl být schopen bez zásahu člověka dokončit svoji misi.

Mnozí však upozorňují, že autonomní systémy nejsou a priory špatné. Právník a autor knihy Robot Rules Jacob Turner připomíná, že autonomní bojové systémy nabízejí velké potenciální výhody, pokud jde o schopnost rozlišit mezi civilisty a bojovníky. Senzory jsou totiž daleko účinnější  než  lidské smysly, „Také se nejsou unavení, frustrovaní, ani rozzlobeni nemohou se dostat do šoku a zkratkovitě reagovat, tak jako lidé."

Největší výhodou dle Turnera je, že se nemohou dopustit válečných zločinů nebo znásilnění. Války tak podle něj mohou být vedeny efektivněji a měně krvavě než dosud. S tím ovšem nesouhlasí Warehamová „Při úrovni dnešní techniky je jen otázkou času než se podobný systém zblázní,“ varuje.     

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadná čísla. Co znamenají symboly na letenkách? Možná víc, než byste…

19.04.2018 16:05 Sydney - Většina z nás již někdy někam letěla nebo alespoň držela v ruce letenku. Kromě věcí jako…

Co bude, až dojde ropa? Přijdeme skoro o všechno. Nebo využijeme poslední…

19.04.2018 14:29 Lidstvo je na ropě závislé. Jen těžko totiž najdeme surovinu, která by pro svět důležitější, než…

Jak by vypadal svět, kdyby všechny střelné zbraně najednou zmizely? Mělo…

19.04.2018 12:41 Aktualizováno Představme si, že bychom měli nějaký kouzelný proutek, a ze světa by zmizely všechny střelné zbraně…

Nimrud, Teneré nebo Bámiján? Tyhle stavby byly stejně slavné jako pyramidy…

18.04.2018 09:49 Není to jen Velká čínská zeď nebo pyramidy. Na světě existuje velké množství památek, které svou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama