Nejzáhadnější letecké katastrofy v historii. Kde se skrývala letadla ztracená padesát let?

Letecká doprava patří k těm nejbezpečnějším na světě, přesto, pokud dojde k nehodě, její výsledky mohou být fatální. Mnoho katastrof ale zůstane nevysvětleno a některá letadla se nenalezla dosud. Jaké jsou nejzáhadnější letecké katastrofy?

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

Píše se 2. srpna 1947 a letadlo Star Dust britsko-jihoamerických aerolinek mizí beze stopy na trase z Buenos Aires do Santiago. Na palubě cestovalo kromě posádky i 6 pasažérů včetně britského úředníka Paula Simpsona, který převážel oficiální diplomatické dokumenty do Chile.

Rozsáhlá pátrací akce nepřinesla žádné nálezy a dlouhých 50 let nikdo nevěděl, co se s letadlem stalo, nebo kam zmizel. Teprve v roce 1998 se v tajícím ledovci objevil kus zmizelého stroje a dnes již víme, že nehodu zapříčinilo špatné počasí a zhoršená viditelnost.

Star Dust začalo pravděpodobně klesat ještě v horách a narazilo do jednoho z horských hřebenů. Záhada se tak dočkala vyřešení, i když se tak stalo o půl století později. Jedno tajemství nám však zůstalo: před nehodou bylo z letadla odesláno morseovkou heslo "stendec", které není dodnes vysvětlené.

Nejde ale o jediný podivný případ. Jedna z největších pátracích akcí po ztraceném letadle v Pacifiku se uskutečnila v roce 1962 poté, co 16. března zmizelo letadlo Flying Tiger Line i s 93 americkými a 3 jihovietnamskými vojáky na palubě.

Poslední spojení s letadlem se uskutečnilo 80 minut od vzlétnutí z havajského ostrova Wake. Podle rádiové zprávy se měl letoun pohybovat východně od Guamu. Poté však o stroji už nikdo neslyšel ani neviděl.

Jedna civilní cisternová loď uvedla, že spatřili na obloze záblesk a kouř, což může ukazovat na výbuch na palubě Flying Tiger. Pátrací akce, která trvala 8 dní, však žádné trosky nenalezla.

I krátký let z irského Corku do Londýna se stal osudným 61 pasažérům 24. března 1968. Let Aer Lingus se zdál být poklidným, dokud se v rádiu neozvala zpráva o "rychlém klesání a otáčení". Pak se letadlo navždy odmlčelo. Dodnes ho nikdo nenašel.

Další záhadou je pákistánský letoun s 54 osobami na palubě, který zmizel krátce po vzletu dne 25. srpna 1989. Vnitrostátní pravidelný osobní let společnosti Pákistán International Airlines vzlétl z města Gilgit na severu Pákistánu a mířil do hlavního města Islamabad.

Jeden z pilotů letadla udělal rutinní rádiové volání v 07:40. To byla poslední komunikace s letadlem. Žádné zprávy o ztroskotání nebo potížích vyslány nebyly. Má se za to, že letadlo havarovalo v Himalájích, ale žádný vrak ani těla nebyla nalezena.

Jedna z nejhrozivějších leteckých nehod v dějinách, při které zemřelo 203 cestujících a 14 členů posádky se odehrála 31. října 1999. Let z Los Angeles do Cairo ztroskotalo v Atlantském oceánu asi 100 km jižně od amerického pobřeží. Příčina nehody nebyla nikdy spolehlivě potvrzena.

Asi neznámější letecká katastrofa posledních let se odehrála 8. března 2014, kdy plánovaný osobní let MH370 z mezinárodního letiště Kuala Lumpur, Malajsie, zmizel nad oceánem cestou do Pekingu.

Hlasový kontakt se uskutečnil asi hodinu po vzletu, pak se letadlo záhadně vytratilo z radarových monitorů letového provozu. Chvilku jej však ještě sledovaly vojenské radary, než zmizel i jim.

Mezinárodní pátrací akce byla největší v dějinách letectva, nenalezlo však žádná těla ani černou skříňku. Po roce se na ostrovech v Indickém oceánu a na východním pobřeží Afriky začaly vyplavovat kovové kusy z trupu letadla, a dnes už je jasné, že se letadlo zřítilo.

Malaysia Airlines mají na kontě ještě jednu nehodu, která se odehrála jen pár měsíců po zmizení letu MH370. Dne 17. července 2014 převážela společnost z Amsterdamu do Kuala Lumpur 283 cestujících a 15 členů posádky přes východní Ukrajinu, kde v té době hořel konflikt mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty.

Je jasné, že letadlo s označením MH17 bylo sestřeleno raketou protiletadlového raketového kompletu Buk, ale viníka se nedalo dodnes určit. Letadlo nemělo žádné technické problémy a v době sestřelení se pohybovalo ve výšce 10 tisíc metrů (33 tisíc stop), tedy 300 metrů nad úrovní zakázaného prostoru, který Ukrajina vymezila ve výšce 32 tisíc stop.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozivá smrt českého vynálezce. Osudným se mu stal choceňský tunel

22.04.2018 09:54 Aktualizováno Jméno Jana Pernera se zapsalo do historie české železniční dopravy. Po tomto inženýrovi nesou jméno…

Jedna z nejhorších zbraní světa se vrací do služby. Kazetové bomby jsou…

22.04.2018 08:35 Washington - Kazetové bomby se skládají z kazety (kontejneru), který obsahuje menší druh munice…

Stroj, který měl zničit Sovětský svaz? Přišel příliš pozdě, teď nikdo neví…

21.04.2018 22:09 Aktualizováno V letošním roce bylo ohlášeno, že do roku 2036 bude z vyzbroje Letectva Spojených států vyřazen…

Hitlerův plán "Grün" měl vyhladit Československo. Jak by probíhal útok?

21.04.2018 11:56 Plán „Grün“, německá vojenská operace proti Československu, začal být připravován v roce 1937.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama