Záhadná čísla. Co znamenají symboly na letenkách? Možná víc, než byste čekali

Sydney - Většina z nás již někdy někam letěla nebo alespoň držela v ruce letenku. Kromě věcí jako je jméno a název města, kam letíme, se na letence objevuje i řada čísel a písmen, jež se na první pohled jeví jako záhadné kódy. Jaký je jejich smysl? O tom pojednává australský web news.com.au.

Přidejte svůj názor

Letiště Václava Havla Praha

Mnoho informací se dá vyčíst třeba i ze samotného čísla letu. To se zobrazuje i na světelné tabuli v letištní hale. První dvě písmena symbolizují zkratku názvu letecké společnosti, s níž letíte. Například QF pro leteckou společnost Qantas. Ne všechny zkratky lze ale jednoduše odvodit z názvu společnosti. ČSA má například zkratku OK, finská Finnair zase používá AY.

Další v pořadí jsou čísla. Obecně platí, že čím nižší číslo let má, tím prioritnější pro danou společnost je. Takže například přímá linka Sydney – Londýn společnosti Quantas bude mít na světelné tabuli označení QF1. Na pařížských letištích zase často uvidíme, že čísla 001 patří letům na lince Paříž – New York.

Roli také hraje, zda je váš let označený sudým nebo lichým číslem. Existují výjimky, ale lety směřující na východ nebo na sever mají většinou sudá čísla a ty, které směřují na západ nebo na jih, jsou označený lichými čísly. Z čísla můžete také vyčíst, zda poletíte přímo s danou leteckou společností nebo s jejím smluvním partnerem. Obecně platí že čtyřmístná čísla, jež začínají číslicí 3 (nebo vyšší) označují lety s partnerskými společnostmi.

Například australský vnitrostátní let s označením BA7420 sice dle zkratky provozuje společnost British Arways, ale z vysokého čísla plyne, že takový let ve skutečnosti realizuje smluvní partner. V tomto případě Qantas.


Jak vlastně taková čísla letů vznikají? Společnosti mají při jejich volbě relativní svobodu. A někdy se tak dočkáme docela kreativních označení. Například let americké společnosti American Airlines mezi Filadelfií a Bostonem má označení AA1776. Odkazuje se tak k roku 1776, kdy byla ve Filadelfii podepsána Deklarace o nezávislosti USA.

Roli hraje i pověrčivost. Řada společností zakomponuje do názvů svých letů mířících do Asie číslo 8. To proto že osmička je v mnoha asijských kulturách považována za šťastné číslo. Jsou ale i čísla kterým se aerolinky vyhýbají. Většinou jsou to varianty obsahující číslo 13, také se asi nesetkáte s letem číslo 666. Vynechává se i označení 911, jelikož v USA je to telefonní číslo pro tísňové linky. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Proč se letadla opravují lepicí páskou? Rozkryli jsme tajemství, které…

19.05.2018 19:21 Aktualizováno Letecká doprava patří k nejbezpečnějším a nejobdivovanějším na světě. Přesto existují fakta,…

NASA se vrací stovky let zpátky. Testuje sextant jako navigaci ve vesmíru

19.05.2018 18:40 Washington - Starým dobrým sextantům možná neodzvonilo, jak by se moderní technikou zhýčkaným…

Jak změní umělá inteligence svět? Pokud zaspíme, tak velmi negativně,…

19.05.2018 12:53 Aktualizováno O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama