Závody ve zbrojení? USA uzavřely kontrakt na novou hypersonickou střelu

Zdá se, že nové závody ve zbrojení mezi USA, Čínou a Ruskem se roztáčejí. Spojené státy v těchto dnech podepsaly smlouvu se společností Lockheed Martin na vývoj hypersonické střely. Zakázka má hodnotu 1 miliardy dolarů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

U.S. ARMY

Tímto kontraktem se Washington snaží dohnat Moskvu a Peking, které mají ve vývoji těchto zbraní, značný náskok. Zakázka pro Lockheed obsahuje „návrh, vývoj, otestování a připravení zavedení do výzbroje hypersonické konvenční zbraně odpalované z letadla“, cituje smlouvu The Telegraph. Na to vše získal Lockheed od vlády 929 milionů dolarů.

Spojené státy se tak snaží dohnat náskok, který Ruska a Čína získaly. Kreml minulý měsíc zveřejnil video z odpálení své rakety Kinžál. Ta je schopna desetkrát překročit rychlost zvuku, a je pro současnou protiraketovou obranu nezastavitelná. Kinžal může po celou dobu letu manévrovat, což dnešní rakety nemohou. Má být vyzbrojen konvenční nebo nukleární hlavicí. Dolet je pak 500 kilometr. Podle zpráv amerických tajných služeb pak Čína testuje podobné zařízení.

Velké hypersonické mezikontinentální střely mají dosahovat rychlostí 6 až 20 Machů. Dosáhnou hranice kosmického prostoru a zaměří území protivníka. Kvůli rychlosti a možnosti s nimi po celou dobu letu manévrovat budou pro protiraketovou obranu protivníka nezachytitelné. Rakety budou moci nést jak hlavice konvenční tak nukleární.

Vzhledem ke kinetické síle, která při dopadu ve vysoké rychlosti vznikne, by se měla účinnost konvenčních hlavic při použití na hypersonických střelách zněkolikanásobit. To má změnit rovnováhu mezi jadernými mocnostmi. Rychlí úder proti protivníkovi, by totiž mohl zabránit v použití jeho vlastních atomových zbraní. Proto se v současné době všechny mocnosti pokouší co nejdříve dostat do výzbroje, uzavírá The Telegraph.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS míří loď Cygnus se sextantem a supermrazícím zařízením. Start byl…

21.05.2018 11:42 Wallops (USA) - Se sextantem a se "supermrazícím" zařízením CAL mezi nákladem se dnes vydala k…

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama