Zrod východního impéria: Jak se Rusové probíjeli až na Aljašku?

Když se člověk podívá na globus nebo jinou mapu světa, jedna věc mu neunikne. Obrovské rozměry Ruska poněkud vyčnívají, což není žádné překvapení, ale kdo si položil otázku, jak tento stát ke svým gigantickým rozměrům přišel? V časech Sovětského státu ruský stát zabíral dokonce jednu šestinu celé zemské pevniny. Vyvrcholily tak dlouhodobé imperiální snahy Ruska obsadit co největší území.

Přidejte svůj názor 142 komentářů

Sovětský svaz

Takřka každý velký státní útvar měl v historii tendence, co nejvíce rozšířit své území. Konec konců se o to pokoušely i státy menší. Nám bude asi blízky příklad středověké Koruny české. Tento státní útvar na našem území také znatelně rozšiřoval své území,  především tedy zásluhou dynastie Lucemburků. Největší imperiální řádění však nastalo v důsledku zámořských objevů, které vedly k vzniku koloniálních mocností.

Asi není potřeba mluvit o tom, že ve svých časech bylo britské koloniálních impérium největším státním útvarem v historii lidstva, ale obrovská území takto ovládaly i ostatní evropské mocnosti. Ale vraťme se k Rusku. Zásadní rozdíl totiž spočíval v tom, že zatímco zámořské kolonie se postupně emancipovaly a dnes tvoří více či méně nezávislé státy, tento proces na územích obsazených Rusy nikdy nenastal, pomineme-li rozpad Sovětského svazu.

Jeden Ivan za druhým od Kyjeva po Ural

Pohled do ruských dějin z dnešní perspektivy je plný paradoxů. Prvním centrem ruské státnosti byl ukrajinský Kyjev a do dnešního centra v Moskvě se hlavní město stěhovalo až později a pak ještě jednou za bolševiků, jelikož Petr I. Veliký přestěhoval hlavní město do Petrohradu. Počátky ruské rozpínavosti není příliš těžké identifikovat. Musíme však na konec 15. století, kdy vládl Ivan Veliký z rodu Rurikovců. Dalším paradoxem je, že Rurikovci byl původně rodem Varjagů, čili vikinských nájezdníku ze Skandinávie. Ovšem v jeho časech se tehdejší Moskevské knížectví muselo vypořádat se zcela jinou hrozbou.

Dlouhá léta totiž byla ruská knížectví v područí mongolské Zlaté hordy. Nicméně tatarský stát se postupně dostal do krize a Ivan Veliký zavelel do útoku, sjednotil ruská knížectví, porazil mongolské nájezdníky a začal rozšiřovat svá území. V úspěšně expanzi navázal Ivan Hrozný, který už praktikoval útočnou dobyvatelskou politiků vůči Mongolům a obsadil Kazaňský a Astrachaňský chanát.

Vzhůru na Východ

Chuť rozšiřovat území se Rusovi upřít očividně nedala. Přestože Ruští carové vedli celou řadu více či méně úspěšných válek se západními sousedy, tak možnosti rozšiřovat svá území na úkor přeci jenom vyspělejšího Západu byly značně omezené. Na druhou světovou stranu to však bylo zajímavější. Přestože se na první pohled nekonečná sibiřská tajga zdá jako zcela nezajímavé území, na prahu novověku nabízela jednu ekonomicky zajímavou komoditu, a to kožešiny a právě ovládnutí obchodu s kožešinami nasměrovalo ruskou expanzi tímto směrem.

Na skok na Aljašku

Ruské ambice rozprostřely tuto zem dokonce až na třetí kontinent, když Rusové začali kolonizovat Aljašku. Jejich největším zájmem na Aljašce byly opět kožešiny, které jim opatřovali domorodí Indiáni. Jejich služby si však nově příchozí vynucovali často i násilím, navíc jak bylo obvyklé, zavlekli mezi domorodce celou řadu chorob, což mělo za následek celou řadu smrtících epidemií. Z aljašských kožešin se však car neradoval dlouho. Po prohrané krymské válce v polovině 19. století obsadilo anglické a francouzské námořnictvo přístav Petropavlosk. Rusům nezbývalo než si přiznat, že nemají prostředky na obranu vlastního, natož koloniálního území a tak raději Aljašku prodali do USA, o nalezištích ropy však tenkrát neměli ani zdání.

Vstupte do diskuze (142)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Proč se letadla opravují lepicí páskou? Rozkryli jsme tajemství, které…

19.05.2018 19:21 Aktualizováno Letecká doprava patří k nejbezpečnějším a nejobdivovanějším na světě. Přesto existují fakta,…

NASA se vrací stovky let zpátky. Testuje sextant jako navigaci ve vesmíru

19.05.2018 18:40 Washington - Starým dobrým sextantům možná neodzvonilo, jak by se moderní technikou zhýčkaným…

Jak změní umělá inteligence svět? Pokud zaspíme, tak velmi negativně,…

19.05.2018 12:53 Aktualizováno O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama