NASA odložila start raketoplánu Endeavour

Mys Canaveral - Americká vesmírná agentura NASA v sobotu oznámila, že odložila start raketoplánu Endeavour. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Start z Kennedyho vesmírného centra k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl naplánován na 19.39 hodin místního času (neděle 01.39 hodin SELČ). NASA se však již potřetí rozhodla start odložit, tentokráte kvůli možnému poškození raketoplánu, které by mohla způsobit bouřka.

NASA uvedla, že přibližně 750 metrů od odpalovací rampy uhodilo devět blesků. „Když máme blesky méně než jednu míli (1,609 km) od rampy, musíme zvažovat důsledky,“ uvdl mluvčí NASA George Diller.

NASA také stanovila nový termín startu – Endeavour by měl k ISS odletět v neděli v 19:13 místního času (pondělí 01:13 SELČ).

Úkolem raketoplánu, jehož předchozí dva starty byly odloženy kvůli úniku při čerpání paliva, je vynést na ISS poslední díl japonské laboratoře.

Kromě poslední části laboratoře má Endeavour na ISS přivézt zásoby a desítky dalších náhradních dílů. Jeho mise je naplánována na 16 dní, během nichž posádka provede pět výstupů do vesmíru, aby na ISS upevnila část laboratoře o váze 1,9 tuny, vyměnila baterie a provedla další údržbu stanice.

NASA má nyní v provozu tři raketoplány, které k ISS v ceně 100 miliard dolarů, poletí už jen osmkrát. Jejich mise skončí v roce 2010. O pět let později by na ně měla navázat nová generace raketoplánů. Mezitím bude NASA používat k letům na ISS ruské vesmírné lodě.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS míří loď Cygnus se sextantem a supermrazícím zařízením. Start byl…

21.05.2018 11:42 Wallops (USA) - Se sextantem a se "supermrazícím" zařízením CAL mezi nákladem se dnes vydala k…

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama