NASA už popáté odložila start raketoplánu Endeavour

Mys Canaveral - Americká vesmírná agentura NASA musela v pondělí už popáté zrušit start raketoplánu Endeavour. Důvodem bylo špatné počasí nad Floridou, informuje v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Start se měl uskutečnit v 18.51 hodin místního času (00.51 SELČ). Počasí ale ani tentokrát start nedovolilo. "Počasí je prostě zase proti nám," řekl vedoucí startu Pete Nickolenko sedmičlenné posádce čekající v raketoplánu.

Let Endeavouru je tak zdržen už o celý měsíc, když předchozí starty NASA odložila kvůli problémům při čerpání paliva a špatnému počasí v místě startu na floridském mysu Canaveral.

Mise raketoplánu, který má na ISS vynést poslední část japonské laboratoře Kibo a další materiál a zásoby, je naplánovaná na 16 dní. Během nich členové posádky provedou pět výstupů do vesmíru, aby tam upevnili na plášť ISS část laboratoře o váze 1,9 tuny, vyměnili baterie a provedli celkovou údržbu stanice.

NASA má nyní v provozu tři raketoplány. Poletí už jen osmkrát. Jejich lety skončí v roce 2010. Pět let poté na ně má navázat nová generace vesmírných lodí, mezitím bude NASA používat k letům na ISS ruské vesmírné lodě.

Témata: raketoplán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama