Konec žárovky. Po 130 letech

Praha - Až přijdete příští úterý do obchodu, na klasickou žárovku výkonnějšího typu tam narazíte jen s velkým štěstím a za pár dní nebo týdnů už vůbec ne. Píše o tom ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Od 1. září už obchodníci v EU nesmějí objednávat staré žárovky s mléčným a matným sklem a jakékoli žárovky od příkonu vyšším než 80 Wattů. Smějí pouze doprodat zásoby, které jim zůstaly. Každý další rok zmizí z trhu další typ žárovek. Jejich definitivní konec pak přinese rok 2012, uvádí list.

Zákaz prosadila Evropská komise. Česko ho nemohlo nijak ovlivnit. I když měla Česká republika připomínky, byla přehlasována. "Nařízení má hlavně ekologický smysl," řekl MF DNES Matyáš Vitík z tiskového odboru ministerstva průmyslu.

Výrobce úsporných žárovek, firma Philips, spočítala, že pokud by úsporná žárovka úplně nahradila tu klasickou, ročně by se ušetřilo na světě 23 milionů tun emisí oxidu uhličitého, takže by to výrazně pomohlo v boji proti globálnímu oteplování. Ušetřil by se ročně výkon pěti set elektráren. Už před Evropskou unií omezila na začátku letošního roku prodej starých žárovek Austrálie, píše MF DNES.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS míří loď Cygnus se sextantem a supermrazícím zařízením. Start byl…

21.05.2018 11:42 Wallops (USA) - Se sextantem a se "supermrazícím" zařízením CAL mezi nákladem se dnes vydala k…

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama