Přichází Windows 7, poslední šance pro Microsoft

Redmond - Ve čtvrtek dala společnost Microsoft na trh Windows 7 – novou verzi svého operačního systému. Na jejím úspěchu závisí budoucnost největšího světového výrobce softwaru, uvádí server BBC.

Přidejte svůj názor

S Windows pracuje 90 procent všech počítačů na světě. Podle odhadu firmy Microsoft využívá tento operační systém více než miliarda lidí.

Sama firma Microsoft také „jede“ na Windows, a to v každém slova smyslu. V uplynulém finančním roce činil obrat společnosti 58,4 miliardy dolarů, provozní výnosy 20,3 miliardy dolarů a čistý zisk 14,6 miliardy dolarů. Více než polovinu těchto peněz přinesly tak či onak Windows.

Kritici už několik let předpovídají konec monopolu Microsoftu. Opírají se o to, že ho vytlačí Apple, že ho přeskočí Linux, že v budoucnu se nebude software instalovat do stolních počítačů, ale na vzdálených serverech.

Ve skutečnosti je hlavním nepřítelem Microsoftu sám Microsoft, píše server BBC. V předchozích letech společnost tak bezostyšně šlapala po konkurentech, že se o ni začaly zajímat regulační orgány včetně Evropské komise a amerického ministerstva spravedlnosti.

Před třemi roky selhala předchozí verze operačního systému Windows Vista. Nastavit tento „nafouklý“ systém bylo tak složité, že se mnohým uživatelům prostě nepovedlo dovést tento proces na první pokus do konce. To ohrozilo důvěru zákazníků ve společnost Microsoft. Ještě v současnosti Vista ustupuje v popularitě svému předchůdci Windows XP, který již existuje osm let.

Windows 7 dává šanci na zlepšení. „Naučili jsme se mnohému ze selhání Visty,“ opakují jako mantru všichni vrcholoví manažeři společnosti Microsoft. Něco se opravdu naučili: jestliže spuštění Visty se o dva roky opozdilo, nyní, o tři roky později na Windows 7 není třeba čekat.

Uživatelé, kteří zkoušeli předběžnou verzi, říkají, že pracuje rychle, spolehlivě, bezpečně a bez problémů i na mobilních zařízeních.

Nejdůležitější je, že se Microsoft snažil neopakovat největší chybu ze zavedení Visty, když její partneři byli naprosto nepřipraveni. „Ekosystém Windows je největší ve světě a my se o něj musíme postarat,“ říká Jean-Philippe Courtois, šéf celosvětového prodeje, marketingu a služeb Microsoftu.

Ale nakolik vhodnou dobu zvolil Microsoft pro spuštění nového operačního systému? Přestože mnoho regionů ve světě se dostalo z recese, úroveň investic zůstává nízká a spotřebitele znepokojuje možnost nezaměstnanosti. Nicméně je možné, že je správná doba.

„Technologie vždy vyváděly hospodářství z recese,“ říká George Colony, vedoucí výzkumu společnosti Forrester. Přes hospodářské potíže rostou investice do informačních technologií podle IDC třikrát rychleji než většina ekonomik. Dokonce i pokud jde o spotřebitele, jsou určité možnosti růstu: malé notebooky s málo výkonnými procesory si neporadí s Vistou, ale Windows 7 prý na nich běží „jedna radost“.

Témata: Microsoft
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS míří loď Cygnus se sextantem a supermrazícím zařízením. Start byl…

21.05.2018 11:42 Wallops (USA) - Se sextantem a se "supermrazícím" zařízením CAL mezi nákladem se dnes vydala k…

Budou roboti dovážet jídlo z vesmíru? Vědci chystají vesmírný megaprojekt

21.05.2018 08:27 Není snadné něco ve vesmíru vypěstovat. Semínka mohou ve stavu beztíže poletovat. Voda neteče.…

Největší záhadné zmizení v historii? V noci šlo 3000 vojáků spát, do rána…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Když šel 10. prosince 1939 plukovník Li Fu Sien spát, byla jeho jednotka rozmístěná proti Japoncům…

Pět nejhorších tanků historie? Jeden je bohužel i československý

19.05.2018 20:16 Aktualizováno Je to právě 101 let co byly poprvé do boje nasazeny tanky. Za toto století se ve službě vystřídalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama