Byla představena loď SS2 pro vesmírnou turistiku

Mojave - Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona v pondělí představila vesmírnou loď SS2. Tento koráb má zajišťovat první komerční linku ze Země až na práh vesmíru, informuje portál společnosti.

Přidejte svůj názor

vesmírná loď SS2 (space ship two)

"Chceme, aby tento program znamenal začátek komerční éry cestování do vesmíru," prohlásil Branson při odhalení SS2 (Space Ship 2 - v překladu Vesmírná loď 2) v americkém státě Nové Mexiko.

Loď SS2 navrhl a postavil letecký inženýr Burt Rutan, který už postavil loď SS1, která v roce 2004 získala cenu Ansari X Prize a 10 milionů dolarů, když jako první soukromá loď dosáhla hranic vesmíru.

Od tohoto roku Rutanova společnost LLC za podpory Virgin Galactic tajně pracovala v Mohavské poušti na prototypu SS2.

"NASA utratila miliardy a miliardy dolarů na to, aby poslala do vesmíru 480 lidí. My doufáme, že pošleme do vesmíru za zlomek této sumy tisíce lidí během následujících několika let. Chceme si ale být jistí, že jsme postavili loď, která je stoprocentně bezpečná," řekl Branson.

V minulých letech Branson s Rutanem také pracovali na letounu, který bude SS2 vynášet do výšky, ze které již loď bude moci sama do vesmíru vystoupat. Sestavili z lehkých kompozitních materiálů dvoutrupový letoun spojený jednou křídelní plochou. Nazvali ho WK2 (White Knight 2 - v překladu Bílý rytíř 2).

SS2, která je vytvořena také z lehkých kompozitních materiálů a je poháněna hybridním raketovým motorem, je SS1 podobná, liší se však ve třech ohledech. Je dvakrát tak velká (měří 18 metrů), má více oken a uveze šest lidí a dva piloty. SS1 dokázala pojmout pouze tři lidi.

Branson chce co nejdříve začít s testy SS2 a "mateřské lodi" WK2. Podle svých slov věří, že jejich první ostrý let by se mohl uskutečnit v roce 2011. Prvními pasažéry prý bude Branson, jeho rodina a Rutan.

Témata: loď SS2 | vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok na Pearl Harbor nevymysleli Japonci. Byl předpovězen 20 let dopředu

16.12.2017 11:36 Aktualizováno Pearl Harbor/Londýn/Tokio - Nedávno uplynulo výročí od japonského útoku na americký přístav Pearl…

Austrálie nasadila proti žralokům drony. Už několikrát vyhnaly plavce z…

15.12.2017 12:00 Canberra - Australské úřady začaly nasazovat bezpilotní letouny vybavené kamerami v kvalitě, jaká…

Obří nepotopitelná ledová loď? Spojenci chtěli proti Hitlerovi nasadit…

15.12.2017 08:00 Představte si loď, která je více než půl kilometru dlouhá, pokrytá ledem a vypadá jako polovina…

Mise 53 ukončena. Z ISS se vrátila trojice kosmonautů, loučení bylo…

14.12.2017 10:47 Bajkonur - Z mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se dnes vrátili tři astronauti. Jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama