Astronautům z Discovery se nepovedlo uvolnit zablokovanou platformu

Houston - Třetí výstup do vesmíru amerických astronautů z raketoplánu Discovery, který je připojen k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), skončil neúspěchem. Astronautům se nepodařilo uvolnit zablokované zařízení pro připojení japonské nákladní lodi, informuje v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

raketoplán Discovery

Astronauti Joseph Acaba a Richard Arnold, oba bývalí učitelé, použili páčidla i hrubou sílu, ale uvolnění se jim nepodařilo. "Vůbec jsem necítil, že by se to pohnulo. Je to skutečně zaseknuté," řekl Arnold.

Astronautům se podařilo sice kladivem uvolnit čep, který byl v zařízení instalován obráceně, to ale problém se zaseknutou platformou nevyřešilo. Proto zařízení pojistili přivázáním a řešení tohoto problémy zanechali na další mise.

Poté se věnovali jiným pracím. Namazali část ramene robota stanice a přepojili elektrický vypínač tak, aby selhání jednoho ze setrvačníků stanice nezpůsobilo výpadek více zařízení. Po téměř šesti a půl hodině ve vesmíru se vrátili zpět na ISS.

"Vím, že to nešlo, jak jsme chtěli, ale i tak jste si vedli skvěle," řekl jim rádiem astronaut Steven Swanson z Discovery.

Jednalo se o třetí a poslední výstup astronautů z Discovery do vesmíru, kdy připravovali ISS pro premiérový let japonské bezpilotní nákladní lodě HTV.

Raketoplán musí stanici opustit ve středu, aby se vyhnul ruskému Sojuzu, který dopraví na ISS další posádku.

V sobotu by měl Discovery přistát v Kennedyho vesmírném centru na Floridě.

Témata: NASA | vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama