Raketoplán Discovery opustil ISS a letí zpět k Zemi

Cape Canaveral - Americký raketoplán Discovery se ve středu večer odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a vrací se zpět na Zemi. Stotunový kolos by měl na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě přistát v sobotu, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

raketoplán Discovery

Velitel Lee Archambauld a pilot Tony Antonelli zažehli motory raketoplánu přesně v 20.53 SEČ. Potom s raketoplánem stanici obletěli. "Udělali jsme stanici mnohem lepší, než byla předtím," pochválil posádku Discovery za jejich práci velitel ISS Mike Fincke.

Na stanici zůstal japonský astronaut Koiči Wakata, který vystřídal Američanku Sandru Magnusovou. Ta byla ve vesmíru od listopadu 2008.

Během osmidenní mise posádka Discovery připravila vesmírnou stanici na pobyt dvojnásobného počtu obyvatel ISS – z nynějších tří na šest. Během tří výstupů do vesmíru provedla nezbytné údržbářské práce – astronauté namazali část ramene robota stanice a přepojili elektrický vypínač tak, aby selhání jednoho ze setrvačníků stanice nezpůsobilo výpadek více zařízení.

Připravili také vnější baterie na výměnu, která proběhne během dalšího letu Discovery na vesmírnou stanici. To by se mělo odehrát v červnu letošního roku.

Nejdůležitější byla montáž solárních panelů, které ISS zásobují energií. Namontováním 73 metrů dlouhého zařízení bylo poslední velkou prací na stanici, která je nyní hotova z 80 procent. Dohromady nyní všechny panely generují přibližně 120 kilowatů elektrické energie, což by stačilo pro 42 amerických domácností.

Astronauté se také nevyhnuli obtížím a neúspěchům. Při posledním výstupu do vesmíru v noci na úterý se jim nepodařilo uvolnit zablokované zařízení pro připojení japonské nákladní lodi.

Raketoplán se sedmi členy posádky po pěti odložených startech odstartoval 15. března z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Témata: NASA | vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama