Sojuz dovezl na ISS podruhé amerického turistu Simonyi

Moskva - Astronauti z raketoplánu Sojuz TMA-14 po závadě na automatickém kotvícím systému v sobotu úspěšně ručně zakotvili raketu na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

"V poslední fázi kotvícího procesu musela posádka přepnout do manuálního módu, což (kapitán Gennady) Padalka udělal. Není to nic nezvyklého. Nyní je všechno v pořádku," řekl mluvčí kontroly průběhu mise Valerij Lyndin.

Automatické kotvení ve 14:04 SEČ selhalo, raketa je ale nyní bezpečně na stanici.

Na palubě rakety je kromě ruského kosmonauta a amerického astronauta šedesátiletý americký miliardář Charles Simonyi, který již jeden výlet do vesmíru jako turista absolvoval. Zaplatil za něj 25 milionů dolarů. Cena druhého je vyšší - 35 milionů dolarů, to je 700 milionů korun.

"Teď, anebo nikdy," řekl si podle polského Dzienniku Simonyi - protože "lidé nemládnou".

I z dalšího důvodu to bude poslední Simonyiho vesmírný výlet - rodilý Maďar se nedávno oženil a bude se prý muset věnovat rodině.

Podnikatel, který vydělal miliardový majetek vývojem softwaru pro Microsoft, se na Zemi vrátí 7. dubna společně s jinými dvěma astronauty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

20.05.2017 07:19 Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci…

Automatické tanky nebo hypersonické ponorky? Zbraně, které mohou brzy…

19.05.2017 20:38 Aktualizováno Po bojišti se řítí automatické tanky bez posádky, nad hlavou jim křižují oblohu laserové stíhací…

Revoluce v kolonizaci vesmíru: Na Mars nás odveze kosmická archa

19.05.2017 11:12 Aktualizováno Americká vesmírná společnost SpaceX majitele Elona Muska se netají ambiciozním plánem dostat…

Bitvy ve vesmíru? Rusko a Čína vyvíjejí zbraně jak z Hvězdných válek

16.05.2017 12:11 Aktualizováno USA dominují vesmírnému prostoru a díky tomu jsou doposud nejmocnější zemí světa. Rusko a Čína si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama