Boeing 742-200B, útočiště amerického prezidenta. Proč Air Force One?

Praha - Air Force One je po Bílém domu nejviditelnější symbol amerického prezidentství. Podívejme se, v čem vlastně hlavy USA létají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

letectví

Je to letoun, jehož základní verzi označuje výrobce - firma Boeing - číslem 742-200B. Pasažéři mu říkají Jumbo Jet.

img-responsive

Air Force One | foto: Pentagon

Pro prezidentskou úpravu tohoto stroje vymyslela americká armáda kódové označení VC- 25A. Dispečeři mu však neřeknou jinak než Air Force One.

Tento radiový volací znak se používá od padesátých let. Vznikl po příhodě z roku 1953, kdy letoun Columbine III. s prezidentem Dwightem Eisenhowerem na palubě musel čekat na přistání, protože si ho dispečer spletl s běžným linkovým spojem.

Volací znak Eisenhowerova letounu byl Air Force 8610, znak jiného přistávajícího letadla společnosti Eastern Airlines měl stejné číslo 8610.

Dispečer letouny zaměnil a jako první na ranvej navedl linkový stroj. Letoun se šéfem státu musel kroužit ve vzduchu a čekat.

Prezidentův štáb nechtěl dopustit, aby nejmocnějším politik musel čekat. Tak vzniklo označení, které žádného dispečera nemůže nechat na pochybách o tom, kdo je na palubě letadla - Air Force One.

Tento pojem se stal populární poté, co jej v roce 1961 použil prezident John F. Kennedy. Sám se jím ohlásil dispečerovi z paluby letadla C-118 Liftmaster, kterým létal.

Air Force One je vlastně létající pevnost. Platí za nejbezpečnější místo pro amerického prezidenta, bezpečnější než protiatomový kryt pod Bílým domem. Jednou ho sice unesli teroristé, ale to bylo jen ve filmu s Harrisonem Fordem.

Z paluby Air Force One může prezident řídit zemi, a to i ve válce. Má tam kancelář, komunikační centrum a na palubě je také pověstný jaderný kufřík.

Letoun má protiraketovou obranu a odolá i radiaci a chemickému zamoření.

"Je to dost hustý. Zvlášť když vám dají vestu s prezidentským znakem," řekl Barack Obama v televizní show Jaye Lena o dojmu, jakým na něj stroj zapůsobil.

Jedna z nejznámějších epizod s Air Force One pochází z 11. září 2001. Po útoku teroristů létal boeing s Georgem Bushem nad Amerikou několik hodin - do doby, než všechny civilní letouny usedly na letiště. Prezidentova tajná služba SAS předpokládala, že jedním z cílů teroristů je Bílý dům.

Air Force One může zůstat ve vzduchu nejen několik hodil, ale i několik týdnů. Je schopen tankovat za letu.

Od běžného Jumba ho odlišuje také uspořádání a vybavení interiéru. Prezident má na palubě salonek s ložnicí, šatnou, toaletou, sprchou a kancelář. Konferenční místnost slouží jako jídelna a je určena pro šéfa státu i jeho rodinu a poradce.

Další kabiny jsou vyhrazeny ochrance, tajné službě, štábu a novinářům.

Pro amerického prezidenta vyrobila společnost Boeing dva identické letecké speciály. Jejich domovským přístavem je základna přepravní perutě na Andrewsově letecké základně v Marylandu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie založí vlastní agenturu pro vesmírný program

25.09.2017 09:50 Sydney - Austrálie je jedním z posledních rozvinutých států, které specializovanou agenturu pro…

Bojíte se špinavých toalet? Na těchto věcech, které používáme denně, je…

24.09.2017 13:30 Obáváte se špinavých toalet kvůli množství bakterií, které na nich mohou ulpět? Poté byste měli…

Ford používá při projektování karoserií holografické brýle

22.09.2017 09:01 Detroit - Holografické 3D brýle od Microsoftu umožňují designérům americké automobilky Ford Motor…

Lodě budoucnosti: Neznečišťují ovzduší a ovládat je budeme na dálku

20.09.2017 15:57 Lodní přeprava je nepostradelná pro globální obchod, přesto je její řízení nákladné a její provoz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama