Vědci možná objevili umístění hrobu Kleopatry

Káhira - Pomocí radarových snímků egyptologové určili tři lokality, kde by se mohl nacházet hrob egyptské faraonky Kleopatry a jejího manžela, římského vládce Marka Antonia. Informuje o tom ve středu server France 24 s odvoláním na egyptský památkový úřad.

Přidejte svůj názor

Hrob by se podle týmu vědců v čele s šéfem egyptského památkového úřadu Zahím Havásem a dominikánskou archeoložkou Kathleen Martinez mohl nacházet nedaleko chrámu Tasposiris Magna, postaveného během řeckořímské doby na počest bohyně Isis, západně od města Alexandria.

V lokalitě, kde by se hrob slavných milenců měl nacházet, pracuje již tři roky expedice. Během výzkumu odhalili archeologové ve 27 hrobkách deset mumií, z nichž dvě byly pozlacené. Mumie podle vědců patřily egyptské šlechtě, což naznačuje, že by se v okolí mohla nacházet i hrobka Kleopatry a Marka Antonia.

V hrobkách nalezli archeologové také mince zobrazující jednak Kleopatru, jednak Alexandra Velikého. Dvacet dva mincí s faraončiným profilem a alabastrová busta ukazují, že Kleopatra byla skutečná kráska. O podobu ženy, která popletla hlavu dvěma vládcům mocné Římské říše, se léta vedou spory. Výzkum univerzity v britském Newcastlu z roku 2007 založený na dobře zachovaných římských mincích odhalil, že Kleopatra byla ve skutečnosti ošklivá, a vůbec se nepodobala své filmové verzi v podání Elizabeth Taylorové. Na mincích byla Kleopatra zobrazena jako robustní žena s hákovitým nosem. Antičtí kronikáři se o faraončině vzhledu vyjadřovali opatrně.

Kleopatra vládla Egyptu před více než dvěma tisíci lety. Po svatbě s jedním ze tří triumvirů - vládců Říma po smrti Julia Caesara - začalo růst napětí mezi Egyptem a Itálií, protože Marcus Antonius daroval značnou část římského území pod svou správou Kleopatřiným synům. Kvůli tomu vypukla občanská válka. Poté, co Kleopatra a její manžel válku prohráli, spáchali oba sebevraždu. Římský kronikář Plútarchos napsal, že manželé byli pohřbeni dohromady.

Kromě filmu z roku 1963 s Elizabeth Taylorovou a jejím manželem Richardem Burtonem v hlavních rolích zpracoval příběh i William Shakespeare.

Témata: archeologové | Egypt
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou Češi obézní? Lékaři si na to posvítili a zjistili velmi zajímavé…

24.03.2018 15:22 Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel…

Evropská unie v 19. století? Češi přišli s unikátní myšlenkou, po návštěvě…

24.03.2018 12:49 Aktualizováno Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s…

Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je…

24.03.2018 07:50 Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety,…

Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

24.03.2018 07:20 V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama