Vědci možná objevili umístění hrobu Kleopatry

Káhira - Pomocí radarových snímků egyptologové určili tři lokality, kde by se mohl nacházet hrob egyptské faraonky Kleopatry a jejího manžela, římského vládce Marka Antonia. Informuje o tom ve středu server France 24 s odvoláním na egyptský památkový úřad.

Přidejte svůj názor

Hrob by se podle týmu vědců v čele s šéfem egyptského památkového úřadu Zahím Havásem a dominikánskou archeoložkou Kathleen Martinez mohl nacházet nedaleko chrámu Tasposiris Magna, postaveného během řeckořímské doby na počest bohyně Isis, západně od města Alexandria.

V lokalitě, kde by se hrob slavných milenců měl nacházet, pracuje již tři roky expedice. Během výzkumu odhalili archeologové ve 27 hrobkách deset mumií, z nichž dvě byly pozlacené. Mumie podle vědců patřily egyptské šlechtě, což naznačuje, že by se v okolí mohla nacházet i hrobka Kleopatry a Marka Antonia.

V hrobkách nalezli archeologové také mince zobrazující jednak Kleopatru, jednak Alexandra Velikého. Dvacet dva mincí s faraončiným profilem a alabastrová busta ukazují, že Kleopatra byla skutečná kráska. O podobu ženy, která popletla hlavu dvěma vládcům mocné Římské říše, se léta vedou spory. Výzkum univerzity v britském Newcastlu z roku 2007 založený na dobře zachovaných římských mincích odhalil, že Kleopatra byla ve skutečnosti ošklivá, a vůbec se nepodobala své filmové verzi v podání Elizabeth Taylorové. Na mincích byla Kleopatra zobrazena jako robustní žena s hákovitým nosem. Antičtí kronikáři se o faraončině vzhledu vyjadřovali opatrně.

Kleopatra vládla Egyptu před více než dvěma tisíci lety. Po svatbě s jedním ze tří triumvirů - vládců Říma po smrti Julia Caesara - začalo růst napětí mezi Egyptem a Itálií, protože Marcus Antonius daroval značnou část římského území pod svou správou Kleopatřiným synům. Kvůli tomu vypukla občanská válka. Poté, co Kleopatra a její manžel válku prohráli, spáchali oba sebevraždu. Římský kronikář Plútarchos napsal, že manželé byli pohřbeni dohromady.

Kromě filmu z roku 1963 s Elizabeth Taylorovou a jejím manželem Richardem Burtonem v hlavních rolích zpracoval příběh i William Shakespeare.

Témata: archeologové | Egypt
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama