Vědci objevili pod antarktickým ledovcem prastaré mikroby

Hanover - Američtí vědci objevili pod ledovcem ve východní části ledového pásma Antarktidy mikroby staré 1,5 milionu let. Podle vědců mikroby k přežití mohly využít procesu oxidace železa, které ledovec obsahuje, informuje v pátek televize CNN.

Přidejte svůj názor

Těmto závěrům předcházel náročný proces získání čistého vzorku solného roztoku, který vědci našli 400 metrů pod povrchem ledovce.

Po analýze chemického složení, izolování mikrobů a analýze DNA našla Jill Mikuckiová, geomikrobioložka a hlavní autorka článku zveřejněném v Science, a její kolegové několik rozdílných druhů mikroorganismů. Podle nich by se mohlo jednat o zbytky mořských mikrobů staré miliony let.

Vědci také zjistili, že tyto mikroorganismy využívají prvků železa z ledovcového podloží k sérii metabolických reakcí na vytvoření energie.

"Úplně nerozumíme některým extrémům, kterých může život dosáhnout," řekla Mikuckiová. "Kde jsou horní a kde jsou dolní teplotní limity pro život? Jaké jsou hodnoty, kdy se ještě zachová život?" ptá se řečnicky Mikuckiová.

Podle Mikuckiové mohou mikroby tyto limity posunout a přežít i v extrémních podmínkách. To by mohlo vést k objasnění počátků života nejen na Zemi, ale i podmínek, za jakých by mohl existovat život na jiných planetách.

Témata: antarktida | Vědci | Ledovec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama