"Podezřelé signály" z atmosféry mátly vědce 17 let, viník odhalen

Canberra - 17 let si australští vědci lámali hlavu nad záhadnými signály, které opakovaně zachycovala radioteleskopická observatoř u australského městečka Parkes. Vysvětlení je přitom prosté.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Rušivé radiové signály vědci poprvé zaznamenali u nejznámějšího australského radioteleskopu v roce 1998, uvedl šéf oddělení astrofyziky ve vládním výzkumném ústavu CSIRO Simon Johnston. Tehdy astronomové předpokládali, že signály pocházejí z atmosféry a že jsou nejspíš spojeny s bouřkovými blesky. Signály, které vědci nazývali pracovně perytony, se objevovaly jen jednou, dvakrát do roka.

Teprve v letošním roce ale našli skutečného viníka. Letos 1. ledna instalovali v zařízení nový přijímač, který rušení sledoval, a zachytili silné signály 2,4 gigahertzu, což je frekvence využívaná mikrovlnnými troubami.

K interferenci došlo pouze ve chvíli, kdy byla dvířka trouby otevřena předčasně, než se dokončilo ohřívání jídla. "Pokud (troubu) nastavíte na ohřívání a otevřete ji, abyste se podívali dovnitř, dojde k rušivému efektu," řekl Johnston a dodal, že "podezřelé perytony" (krátké radiové signály o délce několika milisekund, nazvané podle bájného stvoření perytona, tedy jelena s ptačími křídly), byly registrovány pouze ve dne, a nikoli večer, kdy všichni zaměstnanci již měli směnu za sebou a byli doma.

Signály se objevovaly jen vzácně, protože k rušení docházelo pouze tehdy, když byl teleskop namířen směrem k mikrovlnné troubě. "A když zachytíte jen pár signálů, je těžké odhalit podstatu věci," konstatoval Johnston.

Teleskop byl u městečka Parkes instalován před 50 lety, "v místech, kde lišky dávají dobrou noc", připomněl Johnston. Tehdy byl teleskop vzdálen jakémukoli rušení vysílacích radiových zařízení. V posledních letech je ale rušení způsobované digitálními přístroji v observatoři stále silnější. I proto se v pouštní oblasti ve státě Západní Austrálie staví nový teleskop zvaný Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak poznáte, že jste chytřejší než ostatní? Všimněte si těchto základních…

21.05.2018 10:53 Většina lidí si připadá chytrá a někteří více, než ostatní. Jak to ale skutečně poznáte? Jednou z…

Můžete během těhotenství otěhotnět znovu? Lékaři si mysleli, že to je…

21.05.2018 10:53 Aktualizováno Každý ví, že během těhotenství není možné otěhotnět znovu a mít v sobě tak dva zárodky života…

Vlak se stovkami mrtvých a vypíchnuté oči? Sudety byly v roce 1945 kruté…

21.05.2018 09:29 Aktualizováno Jaro 1945 bývá spojováno především s osvobozením. Často se vzpomíná i na násilí, ke kterému…

Mutace nesmrtelnosti? Na světě existuje malé množství lidí, kteří se…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Mnohé tato zpráva vědců překvapila, ale je tomu tak. Měně než 1% populace může skutečně být odolné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama