Nová zbraň proti viru zika: Laboratoř vypustila do přírody mutanty

New York/Brasilia – Každý den v sedm hodin ráno přijede do města Piracicaba na jihovýchodě Brazílie dodávka se zvláštním nákladem 100 tisíc moskytů. Ti jsou z auta vypuštěni, aby si našli partnerku k páření. Nejedná se ale o obyčejný hmyz, je geneticky modifikován, napsal web listu The New York Times.

Diskuse: 10

Nová zbraň proti viru zika: Laboratoř vypustila do přírody mutanty - anotační foto

Tito speciální moskyti přenášejí smrtící gen, který zabije potomky dříve, než dosáhnou dospělosti. V regionu už se takto podařilo snížit populaci komárů o víc jak 80 procent. Vzhledem k faktu, že vakcina proti viru zika hned tak nebude, mohlo by se jednat o účinný způsob, jak zabránit šíření nákazy.

Zdroj: YouTube

Komáři jsou v Latinské Americe největšími zabijáky. Přenášejí malárii, horečku dengue a další devastující nemoci, kterým každý rok podlehnou statisíce lidí. „Pokud přijde řeč na zabíjení lidí, žádné další zvíře není tak blízko," napsal k moskytům Bill Gates, jehož nadaje bojuje s tropickými nemocemi.

Podle WHO dosáhlo šíření viru zika alarmujících rozměrů, boj s komáry je tak stále naléhavější. Už i z toho důvodu, že standardní postupy, jakými jsou insekticidy či ničení lokalit se stojatou vodu, nejsou dostatečné. „Tyto metody používáme už 30 let, přesto jsme měli v Brazílii jen loni dva miliony pacientů s horečkou dengue," řekl expert na infekční nemoci Artur Timerman ze Sao Paula.

Už se dokonce hovoří o návratu DDT, které je ale v mnoha zemích zakázané, protože napáchalo ohromné ekologické škody. „Něco jiného je plošné použití DDT a něco jiného je jeho rozumné množství například ve zdech domů na ochranu před hmyzem," připustil Lyle R. Petersen z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Psali jsme:  

Pak je zde metoda, kterou ve 30. letech 20. století, ještě před DDT, v Brazílii prosadil rázný americký lékař Fred L. Soper při boji s horečkou dengue. Tento fanatik poslal inspektory do každého domu, aby zkontrolovali, zda jeho majitelé odstranili veškerou stojatou vodu, tedy líhně komárů. Díky tomu se do roku 1962 podařilo nemoc prakticky vymýtit v 18 latinskoamerických státech.

Soper měl podporu vlády, která přijala zákon, podle nějž bylo nevpuštění inspektorů do domu pokládáno za trestný čin. „Vyhlazení moskytů bylo v demokracii nemožné," říkával prý Soper. Jeho diktátorská metoda je ale v současnosti jen těžko proveditelná. Společnost by takový zásah do soukromí netrpěla a navíc se města nebývale rozrostla.

Aedes Aegyptum, druh komára přenášející virus zika, tak má ideální podmínky pro nekontrolovatelné množení. Chudinské čtvrti jsou plné různých nádob se stojatou vodou. „Viděl jsem dokonce odhozenou plechovku od sodovky, ve které se moskyti úspěšně líhli," poznamenal Joseph M. Conlon z americké asociace pro kontrolu komárů. Nepomáhají ani sítě, které mají lidé kolem postelí na ochranu před komáry přenášející malárii. Ti bodají v noci, Aedes Aegyptum je ale aktivní přes den.

Psali jsme:  

Geneticky upravení komáři Aedes Aegyptum jsou dílem britské společnosti Oxitec. Původně je vyvinula pro boj s horečkou dengue, lze je ale nasadit i proti viru zika. Testování ve městě Piracicaba s 5000 obyvateli začalo v dubnu 2015 a do konce minulého roku se podařilo snížit množství komárů o 82 procent. Tento měsíc bude projekt rozšířen na další místa, kde žije 60 tisíc lidí. Oxitec už staví novou laboratoř. Její „výroba" komárů by nakonec mohla pokrýt oblast s 300tisícovou populací.

Továrna produkuje pouze samečky moskytů, kteří krev nesajou. Oxitec tvrdí, že jde o ekologicky bezpečnou metodu, protože cílí výhradně na jeden druh, zatímco chemický postřik by zahubil mnoho organismů. Kritici ale namítají, že jde o běh na dlouhou trať. Oxitec navíc ještě nemá licenci od brazilského ministerstva zdravotnictví, aby se mohlo testování rozjet i ve velkých městech.

Nedaleko Ria de Janeira se zkouší ještě jiná metoda. Moskyti jsou infikováni bakterií Wolbachia, která způsobí, že se hmyz nepáří. Šíření virů se tím zpomalí. Stejný test už probíhá i ve Vietnamu, který se také potýká s horečkou dengue, a podle prvních zpráv jsou výsledky slibné.

Vyvstává zde ale jiná otázka. Do přírody by se mohlo dostat ohromné množství geneticky upravených jedinců. Vypustit je umí každý, jak je ale dostaneme zpět, pokud se něco zvrtne?

Klíčová slova: virus Zika Brazílie komáři

Diskuse

Nová zbraň proti viru zika: Laboratoř vypustila do přírody mutanty

Počet příspěvků: , poslední 31.01.2016 14:01
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Nejstarší mořský pták na světě opět čeká mladé. Věk samičky neuhádnete - anotační foto

Nejstarší mořský pták na světě opět čeká mladé. Věk samičky neuhádnete

10.12.2016 09:16 Honolulu - Samička albatrosa laysanského zvaná Wisdom (moudrost) se vrátila do hnízda v útočišti pro divoká...

O konci světa se dozví 12 vyvolených. Zbytek lidstva bude odkázán na vědce

10.12.2016 00:10 Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) má k dispozici plán pro možný konec...

Trápí vás problémy s pamětí? Jedna věc by vám mohla pomoci, ukázala nová studie

09.12.2016 19:05 Aktualizováno Montreal – Tým vědců z kanadské McGill University prý našel důkazy, které naznačují, že mladé ženy, které...

Antarktida se rozpadá? Vědci objevili gigantickou trhlinu, jsou znepokojeni

09.12.2016 10:56 New York - Američtí vědci z NASA objevili v antarktickém ledu obří trhlinu o délce více než stovky kilometrů....

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8706 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama