Norové ukázali sklad rostlin, který jednou zachrání lidstvo

Oslo - Norské úřady ukázaly globální úložiště semen, na arktickém souostroví Špicberky. Uchovávají se v něm semena tisíců druhů rostlin pro případ nečekané katastrofy. Celkem je v moderním a odlehlém úložišti téměř milion vzorků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zasněžené kopce dalekého severu na první pohled nevypadají jako místo, které by mohlo zachránit lidstvo. Ukrývají ale trezor, díky němuž je možné zachovat jakoukoli rostlinu.

Hluboko ve skále se skrývá 865 tisíc semen z celého světa. Dohromady tu leží přes čtyři tisíce druhů, které tu mají ideální podmínky - sucho a stálou teplotu mínus deset stupňů Celsia. Tu zajišťují generátory. I kdyby vypadly, oteplí se ale díky zdejšímu klimatu jen na mínus tři. Semínka tak mohou přežít staletí a kdykoli je možné je znovu zasadit.

Špicberky jsou jedním z nejodlehlejších míst na světě, leží na půl cesty mezi severním pólem a nejsevernějším kouskem Evropy. A to je důvod, proč si lidstvo pojistilo svou zeleň zrovna tady.

V úložišti jsou druhy z celého světa. Svůj box tady mají všechny země nehledě na politickou situaci. A to zadarmo - trezor od jeho vzniku před osmi lety platí norská vláda.

Témata: norsko | rostliny
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sladká limonáda tělu škodí. Proč byste ji nikdy neměli pít po jídle?

26.07.2017 19:11 Aktualizováno Čas od času navštíví rychlé občerstvení téměř každý z nás. K hamburgeru si koupíme kolu nebo jiný…

Je možné si koupit štěstí?

26.07.2017 19:09 Aktualizováno Oblíbené pořekadlo „Za peníze si štěstí nekoupíš“ zná každý a naznačuje lidem, že peníze nejsou tak…

Na Měsíci je více vody, než se předpokládalo. Co to znamená v praxi?

26.07.2017 19:02 Podle nové analýzy dat ze satelitů je uvnitř Měsíce uzavřeno mnohem více vody, než se původně…

Naši předkové se pářili s tajemným a neznámým druhem. Jejich potomci žijí…

26.07.2017 17:32 Aktualizováno Lidé – homo sapiens – jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama