Lék na rakovinu prsu objeven, nevyžaduje chemoterapii, hlásí studie

Londýn – Rakovina prsu patří k nejčastějším typům rakoviny u žen, a ačkoliv má vysoké procento přežití, její léčba vyžaduje chemoterapii a může být velmi náročná. Studie financovaná Velkou Británií ale přinesla nečekané výsledky: vědci podle ní odhalili kombinaci léků, která u některých žen dokázala rakovinu prsu typu HER2+ vyléčit během 11 dní. Informoval o tom deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Léky, ilsutrační fotografie

Profesor Nigel Bunred z Manchesterské univerzity uvedl, že jde o přelomový objev. „Je to průlom, protože nám to umožní identifikovat skupinu pacientů, kterým během 11 dní zmizel nádor pouze na základě anti-HER2 terapie a kteří již nemusí vyžadovat chemoterapii."

Rakovina prsu typu HER2+ tvoří 10 % až 15 % všech případů rakoviny prsu ve Velké Británii. Tento typ je agresivnější, ale někdy reaguje na léky. Ačkoliv v současnosti léčba existuje, zahrnuje chemoterapii a obvykle trvá tři až čtyři měsíce.

Podle vědců je velká výhoda v rychlosti, jakou těla žen na podání léku zareagovala. Díky tomu budou lékaři schopni během několika dnů identifikovat, zda žena na léčbu reaguje - pokud ne, přistoupí k alternativě bez toho, aby riskovali další šíření nemoci.

Než bude tento postup moci být použit na pacientech, bude ale potřeba provést další testy. Další problém pak může představovat fakt, že jeden z léků, trastuzumab (Herceptin), lze zatím používat pouze v kombinaci s chemoterapií.

Témata: rakovina | léky | objev
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svatba prince Harryho? Vědec přišel s šokujícím odhalením

14.12.2017 21:54 Aktualizováno Boston/Londýn - Budoucí manželka následníka britského trůnu prince Harryho Meghan Markleová má…

Záhada zříceniny Přimda: Jaká je pravda o nejstarším českém hradu?

13.12.2017 23:03 Aktualizováno Po skoro 150 let trvala v Čechách doba, kdy se na knížecím stolci na Pražském hradě střídali…

Děláte si legraci z mužské "rýmečky"? Vědci si na to udělali studii, a…

13.12.2017 12:54 Aktualizováno Na jedné straně leží muž, nemocný, s rýmou, bolestí v krku a kašlem. Má zvýšenou teplotu a pocit,…

Panenky za desetitisíce? Projekt Pink Carpet: Helping Dolls podpořil…

13.12.2017 12:36 Praha - Před dvěma lety se organizátoři projektu Pink Carpet: Helping Dolls rozhodli propojit módu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama