Nový způsob diagnózy Alzheimera: Zachytí nemoc dřív, než propukne

Berlín - Jeden z problémů boje proti Alzheimerově nemoci, chronickému neurodegenerativnímu onemocnění, spočívá v tom, že ve chvíli, kdy se objeví symptomy, již pacientovi zbývá jen několik let života a lékaři mají kvůli pokročilému stádiu nemoci jen velmi omezené možnosti. To by ale mohl změnit nový výzkum. Informoval o tom deník The Telegraph.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vědci z Porúrské univerzity a Gottingenské univerzity vytvořili test, který by měl umožnit diagnostikovat Alzheimerovu nemoc až s dvacetiletým předstihem.

Test dokáže detekovat proteiny, známé jako amyloid beta peptidy, které se v průběhu nemoci dostávají do krve. Předběžné výsledky krevních testů měly podle serveru úspěšnost 84 %.

Ačkoliv je přesnost podle vědců třeba zvýšit, jedná se o důležitý krok k případnému vývoji léků, které by mohly zásadně zpomalit postup nemoci.

Hlavní výhodou by totiž bylo, že by tímto způsobem bylo možné diagnostikovat pacientovi Alzeimerovu nemoc v jejích raných stádiích a zcela tak zamezit nástupu demence, nebo jej alespoň odložit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sladká limonáda tělu škodí. Proč byste ji nikdy neměli pít po jídle?

26.07.2017 19:11 Aktualizováno Čas od času navštíví rychlé občerstvení téměř každý z nás. K hamburgeru si koupíme kolu nebo jiný…

Je možné si koupit štěstí?

26.07.2017 19:09 Aktualizováno Oblíbené pořekadlo „Za peníze si štěstí nekoupíš“ zná každý a naznačuje lidem, že peníze nejsou tak…

Na Měsíci je více vody, než se předpokládalo. Co to znamená v praxi?

26.07.2017 19:02 Podle nové analýzy dat ze satelitů je uvnitř Měsíce uzavřeno mnohem více vody, než se původně…

Naši předkové se pářili s tajemným a neznámým druhem. Jejich potomci žijí…

26.07.2017 17:32 Aktualizováno Lidé – homo sapiens – jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama