O krok blíže černým dírám? Vědci mají nová data

Santiago de Chile – Černé díry patří k nejtajemnějším objektům v našem vesmíru. Ačkoliv existují teorie a výpočty ohledně jejich fungování a podstaty, jednoznačná data zatím vědcům chybí. Nyní se jim ale podařilo získat data o obrovské černé díře. Informoval o tom server Science Alert.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Galaxie, ilustrační fotografie

Černé díry se obvykle nachází v centru galaxií. Vědcům se nyní za využití satelitů ALMA (Atacama Large Millimetre/submillimetre Array) v Chile podařilo získat data o hmotě černé díry, která se nachází v galaxii NGC 1332.

NGC 1332 je od nás vzdálená 73 milionů světelných let a černá díra, která se v ní nachází, je 660 000 000krát hmotnější než naše Slunce. Okolo ní krouží mrak plynů při rychlosti asi 1,8 milionů kilometrů za hodinu.

Díky změření této rychlosti jsou vědci schopni určit, jak hmotné je jádro této černé díry. Ačkoliv tento oblak nevyzařuje žádné astronomy zachytitelné světlo, podle serveru slabě září na vlnových délkách, které je ALMA schopen zachytit.

Vědci doufají, že větší porozumění takovýchto supermasivních černých děr jim pomůže lépe pochopit, jak vznikají galaxie.

Témata: Černé díry | vesmir
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropským dětem hrozí velké problémy? Vědci posílají rodičům důležitou…

24.11.2017 21:51 Aktualizováno Sledování televize a sociálních sítí není pro naše zdraví příliš prospěšné. A u dětí to platí…

Omýváte před jídlem ovoce a zeleninu? Podle vědců to děláte špatně,…

24.11.2017 17:59 Aktualizováno Před konzumací ovoce nebo zeleniny potravinu většinou opláchneme pod studenou vodou. Mnozí z nás to…

Hlídáte si stravování? Do těla dostáváme ve velkém věci, o kterých ani…

24.11.2017 14:17 O kaloriích se toho už napsalo mnoho. Všichni víme, kolik jich obsahují různé potraviny a jak se…

Vědci zjistili, kdy jsou lidé nejsmutnější. V tento jeden den

24.11.2017 11:54 Každý den máme jinou náladu a nejvíce je to pozorovatelné na lidech, kteří jsou od přírody náladoví…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama