O krok blíže černým dírám? Vědci mají nová data

Santiago de Chile – Černé díry patří k nejtajemnějším objektům v našem vesmíru. Ačkoliv existují teorie a výpočty ohledně jejich fungování a podstaty, jednoznačná data zatím vědcům chybí. Nyní se jim ale podařilo získat data o obrovské černé díře. Informoval o tom server Science Alert.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Galaxie, ilustrační fotografie

Černé díry se obvykle nachází v centru galaxií. Vědcům se nyní za využití satelitů ALMA (Atacama Large Millimetre/submillimetre Array) v Chile podařilo získat data o hmotě černé díry, která se nachází v galaxii NGC 1332.

NGC 1332 je od nás vzdálená 73 milionů světelných let a černá díra, která se v ní nachází, je 660 000 000krát hmotnější než naše Slunce. Okolo ní krouží mrak plynů při rychlosti asi 1,8 milionů kilometrů za hodinu.

Díky změření této rychlosti jsou vědci schopni určit, jak hmotné je jádro této černé díry. Ačkoliv tento oblak nevyzařuje žádné astronomy zachytitelné světlo, podle serveru slabě září na vlnových délkách, které je ALMA schopen zachytit.

Vědci doufají, že větší porozumění takovýchto supermasivních černých děr jim pomůže lépe pochopit, jak vznikají galaxie.

Témata: Černé díry | vesmir
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikla konspirační teorie o chemtrails? A co je na ní pravdy?

25.09.2017 19:33 Aktualizováno Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na tehdejší dobu pokrokovou zprávu.…

Velmi nebezpečné návyky? Lidé tráví více času na záchodě než při…

25.09.2017 14:18 Aktualizováno Londýn - Náš způsob života je velmi sedavý - především pokud pracujeme někde v kanceláři. Lidé…

Umírání: Jak vlastně vypadá a jak jej naše tělo a mysl vnímají?

25.09.2017 10:27 Smrt je nedílnou součástí života a zároveň tou nejméně oblíbenou a vítanou. Zatímco lidé ji vnímají…

Poskytnutí první pomoci: Kde jde o povinnost a co vám za její nesplnění…

25.09.2017 09:03 Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama