Antarktida se rozpadá? Vědci objevili gigantickou trhlinu, jsou znepokojeni

New York - Američtí vědci z NASA objevili v antarktickém ledu obří trhlinu o délce více než stovky kilometrů. Domnívají se, že je základem pro rozpad ledového kontinentu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ledovec, Antarktida

Antarktida se do podoby, jakou známe dnes, utvořila před 10 tisíci lety. Je však možné, že za dalších 10 tisíc let už z níc nezbyde, a možná k tomu dojde ještě dříve. Vlivem oteplování dochází k tání obrovských kusů ledu a vědci nyní mají důkaz, který jejich slova potvrzuje.

Odborníci z Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) objevili v jednom jednom z antarktických ledovců obrovskou trhlinu dlouhou 112 kilometrů. Obávají se, že tato prasklina svědčí o započatém rozpadu obrovského ledového masívu.

Trhlina je přes 100 metrů široká a zhruba půl kilometru hluboká. Podle odborníků se objevila loni nebo v předminulém roce a svědčí o utváření obřího ledovce o ploše 6,5 tisíce čtverečních.

Vědci se také obávají, že rozpad antarktických ledovců urychlí jejich tání a sesuvy, což bude mít za následek postupné zvedání hladiny moří. Právě hrozba tohoto typu je mnohem větší, než se dříve myslelo. Podle výzkumu vědci podcenili vliv atmosférického globálního oteplování antarktických ledových příkrovů a soustředili spíše na ohřívání vody než vzduchu.

Nedávný výzkum zveřejněný v časopise Nature a prováděný vědci na univerzitě v Massachusetts a Pensylvánii totiž uvádí, že hladina moří by se měla v následujícím stolejí zvednout o více než metr. To je dvojnásobek toho, co uváděla například studie OSN.

Témata: antarktida | NASA
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sladká limonáda tělu škodí. Proč byste ji nikdy neměli pít po jídle?

26.07.2017 19:11 Aktualizováno Čas od času navštíví rychlé občerstvení téměř každý z nás. K hamburgeru si koupíme kolu nebo jiný…

Je možné si koupit štěstí?

26.07.2017 19:09 Aktualizováno Oblíbené pořekadlo „Za peníze si štěstí nekoupíš“ zná každý a naznačuje lidem, že peníze nejsou tak…

Na Měsíci je více vody, než se předpokládalo. Co to znamená v praxi?

26.07.2017 19:02 Podle nové analýzy dat ze satelitů je uvnitř Měsíce uzavřeno mnohem více vody, než se původně…

Naši předkové se pářili s tajemným a neznámým druhem. Jejich potomci žijí…

26.07.2017 17:32 Aktualizováno Lidé – homo sapiens – jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama